بانک های اطلاعاتی

بانكهای اطلاعاتی از جمله ابزار تحقیق و آموزش در بنیاد ایران شناسی هستند كه به عنوان منبع اطلاعاتی در اختیار محققان و دانشجویان داخل و خارج از بنیاد قرار می‌گیرند. طیف کاربران این بانک‌های اطلاعاتی محققان داخلی و خارجی را در بر می گیرد. بانكهای طراحی شده و قابل بهره‌برداری عبارتند از:

بانك مشاهیر و مفاخر ایران

یکی از اهداف بنیاد ایران شناسی همانا بررسی دقیق شرح حال و آثار دانشمندان و هنرمندان و فرهیختگان ایران بوده است. بر این اساس بانک اطلاعات فرهیختگان و مشاهیر مجموعه با ارزشی از نمونه آثار و شرح احوال ادبا، علما، مشاهیر مذهبی و ملی، هنرمندان، رجال و بزرگان ایران می باشد.

بانک ایران شناسان (داخلی و خارجی)

با توجه به منابع فراوان فارسی كه در معرفی ایران شناسان، شرق‌شناسان و اسلام‌شناسان خارجی وجود دارد، بانك اطلاعات ایران‌شناسان خارجی به زبان فارسی برای سامان‌دهی اطلاعات موجود طراحی گردید از آنجا که منابع موجود از نظر غنای اطلاعات قابل دسته‌بندی است و شامل طیف گسترده‌ای از منابع دایره‌المعارفی با فرمت نوشتاری خاص خود تا مصاحبه انجام شده با فرد و یا مقاله‌ای در بزرگداشت و تجلیل از محققان و... می‌باشد که در هر یک به نوعی به شرح احوال عمومی تا اطلاعات مربوط به فعالیتهای تخصصی و تحقیقاتی ایران شناس پرداخته می شود؛ لذا در طراحی بانک برای بهره برداری و استفاده بهینه از منابع موجود حد متعارفی از اطلاعات در معرفی یک ایران‌شناس در نظر گرفته شده و از تفکیک و ارائه جزء به جزء اطلاعات گردآوری شده پرهیز شده است.

بانك اطلاعات مراكز و مؤسسات داخلی فعال در حوزه ایران‌شناسی

برقراری ارتباطات علمی مؤثر برای تبادل اطلاعات و ترویج اندیشه و همچنین كسب اطلاع از موقعیت و جایگاه مسائل مربوط به ایران‌شناسی چه در سطح كشور و چه فرامرزی و بین‌المللی، نیازمند شناخت مراكز آموزشی و پژوهشی است. بانک مراکز و مؤسسات داخل کشور، در بنیاد ایران‌شناسی برای دستیابی به اهداف مذکور ایجاد شده است.

بانك اطلاعات مراكز و مؤسسات خارجی فعال در حوزه ایران‌شناسی

یكی دیگر از بانكهای اطلاعاتی ایجاد شده توسط واحد اطلاع‌رسانی بانك اطلاعات مؤسسات خارجی است. اطلاعات ثبت شده در این بانك شامل سال تأسیس،‌ آدرس، اطلاعات تماس و حوزه فعالیت مؤسساتی است كه فعالیت آنها مرتبط با مباحث مورد نظر بنیاد ایران‌شناسی است. این بانك به منظور تسهیل ارتباط با مؤسسات علمی مورد نظر و تبادل اخبار و اطلاعات با آنها طراحی شده است.

بانک انجمن ایران شناسی

به منظور جمع آوری و ثبت اطلاعات فردی و اطلاعات تماس مهمانان و بازدیدكنندگان خارجی بنیاد ایران‌شناسی؛ فرم ثبت نام مشخصات بازدیدكنندگان از بنیاد ایران‌شناسی به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه گردیده است. اطلاعات به دست آمده جهت ثبت در بانك ایران‌شناسان داخلی و خارجی با در نظر گرفتن الویت تحصیلی و شغلی آنها صورت می پذیرد. طی مكاتبات صورت گرفته با مراكز و مؤسسات ایران‌شناسی و خاورشناسی سراسر جهان، فرم ثبت مشخصات از طریق پست الكترونیكی برای افراد ارسال می گردد و پس از دریافت در بانك ایران‌شناسان و یا انجمن با در نظر گرفتن شرایط ثبت می گردد.

بانك همایش‌ها

اطلاعات موجود در این بانك بصورت هفتگی بروزرسانی و اطلاعات مربوط به همایشهایی كه در حوزه ایران‌شناسی توسط بنیاد ایران‌شناسی و همچنین نهادهای علمی دیگر برگزار میشود ثبت میشود. هدف از ایجاد بانك همایشها همكاری با نهادهای علمی سراسر كشور در برگزاری هرچه بهتر همایشها و نشستهای علمی در حوزه ایران‌شناسی است.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات