آشنایی با فعالیت های معاونت اطلاع رسانی

برگزاری همایش، نشست و هم اندیشی

معرفی مجموعه نمایشگاهی بنیاد ایرانشناسی

به منظور برقراری ارتباط میان پژوهشگران رشته ایران‌شناسی و ایجاد كانونی برای ارائه آخرین دستاوردها در این زمینه؛ برگزاری همایشها و نشست‌های علمی در دستور كار معاونت اطلاع‌رسانی و روابط بین‌الملل بنیاد قرار گرفته است.

تاكنون چندین همایش با موضوع ایران‌شناسی و خلیج فارس برگزار شده و از استادان و صاحب‌نظران برای سخنرانی در این گردهمایی‌ها دعوت به عمل آمده است. از دیگر اقدامات واحد اطلاع رسانی میتوان به برگزاری نشست‌های علمی اشاره كرد؛ از جمله نشست ایران‌شناسی در چین با سخنرانی دكتر عادل‌ خانی رایزن فرهنگی ایران در چین ، تاریخچه ایران‌شناسی با سخنرانی دكتر ناصر تكمیل همایون استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، معماری اسلامی در قرن 19 با سخنرانی دكتر ماركوس ریتر استاد دانشگاه وین و ...

لازم به ذكر است كه در معاونت اطلاع رسانی آرشیوی برای نگهداری از گزارشهای مربوط به همایش‌ها و نشست‌های مرتبط با ایران‌شناسی كه برگزار‌كننده آن نهادهای علمی دیگر هستند تشكیل شده است. از جمله گزارش‌های موجود در این آرشیو گزارش «همایش ایران‌شناسی در فرانسه » و «همایش شعر نو فارسی و اسپانیایی » در اسپانیا است.

برگزاری جشنواره‌ عكس

معرفی مجموعه نمایشگاهی بنیاد ایرانشناسی

از سال 1390 به بعد بنیاد ایران‌شناسی هر سال یك جشنواره عكس با موضوعات مختلف برگزار می‌نماید. این جشنواره‌ها تاكنون با موضوعاتی همچون « فرهنگ، طبیعت و آثار تاریخی» در خرداد ماه 1390، « معماری ایران زمین قبل و بعد از ظهور اسلام » در آبان ماه 1391، «گیاهان و جانوران خلیج فارس » در اردیبهشت ماه 1392، «آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین » در خرداد ماه 1393، « جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران زمین» در بهمن ماه 1394 برگزار شده است.

ایجاد و بروزرسانی بانكهای اطلاعاتی

بانكهای اطلاعاتی ایجاد شده توسط معاونت اطلاع رسانی و روابط بین‌الملل عبارتند از بانك مشاهیر و فرهیختگان، بانك اطلاعات ملی، بانك اطلاعات مراكز و مؤسسات فعال در حوزه ایران‌شناسی ( مؤسسات ایرانی)، بانك اطلاعات مراكز و مؤسسات خارجی فعال در حوزه ایران‌شناسی، بانک ایران شناسان (داخلی و خارجی)، بانک انجمن ایران‌شناسی. اطلاعات این بانكها مرتبا" در حال تكمیل و بروزرسانی است و بر روی سایت بنیاد ایران‌شناسی قابل دسترسی برای عموم میباشد.

برقراری ارتباط با ایران‌شناسان ایرانی و غیر ایرانی

معرفی مجموعه نمایشگاهی بنیاد ایرانشناسی

به منظور ایجاد تعامل فكری میان بنیاد و پژوهشگران و استادان رشته ایران‌شناسی و علوم مرتبط با آن و برقراری ارتباط با موسساتی كه به نوعی در زمینه ایران‌شناسی فعالیت دارند؛ معاونت اطلاع رسانی بنیاد با همكاری موسسات علمی و رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كشورهای مختلف اقدام به شناسایی این اساتید در داخل و خارج از كشور نموده و با انجام مكاتبات و دعوت از آنها برای شركت در گردهمایی‌ها سعی در شناسایی و برقراری ارتباط با این اندیشمندان و نیز جمع‌آوری اخبار و گزارش فعالیت‌های صورت گرفته در آن كشورها را دارد.

تبادل دانشجو و استاد با دانشگاههای خارج از كشور

به منظور ارتقای سطح علمی دانشجویان رشته ایران‌شناسی برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی برای دانشجویان داخلی و خارجی در دستور كار معاونت اطلاع رسانی و روابط بین‌الملل قرار دارد و این معاونت در صدد است تا امكانات لازم برای برگزاری این دوره‌ها را برای دانشجویان فراهم آورد.

عقد تفاهم نامه با موسسات علمی داخلی و خارجی

به منظور گسترش و بهینه كردن فعالیتهای بنیاد این واحد اقدام به امضای تفاهم‌نامه‌هایی با موسسات علمی مختلف نموده است. از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگان یونن چین، دانشگاه پیام نور و دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا (ایتالیا).

نشر خبرنامه الكترونیكی

به منظور رشد و گسترش دانش ایران‌شناسی نزد علاقمندان داخلی و خارجی، و با هدف اطلاع‌رسانی در این حوزه، و در راستای آشنایی هر چه بیشتر و آگاهی از فعالیتهای ایران‌شناسی در داخل و خارج از کشور، معاونت اطلاع رسانی بنیاد اقدام به انتشار «خبرنامه الکترونیکی بنیاد ایران شناسی» نموده است. این خبرنامه به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده، و با عنایت به پیشنهادات صورت گرفته و علاقمندی ایران شناسان روس زبان به آگاهی از اخبار و مجموعه مطالب این خبرنامه، انتشار این نشریه به زبان روسی نیز در دستور کار قرار گرفت تا علاقمندان روس زبان نیز بتوانند از مطالب آن بهره گیرند.

در حال حاضر این خبرنامه برای اعضای داخلی و خارجی انجمن ایران‌شناسی، اعضای هیات امنا، رایزنی‌های فرهنگی ایران در كشورهای مختلف، شعب بنیاد ایران‌شناسی در سراسر كشور، برخی سازمان‌ها از جمله وزارت امور خارجه ارسال می شود.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات