بنیاد ایران‌شناسی، برگزار کننده همایش «خلیج فارس، ظرفیتها و چالشهای پیش روی »

منبع خبر : روابط عمومي بنياد ايران شناسيتاريخ: 1395/02/09

بنیاد ایران‌شناسی، برگزار کننده همایش «خلیج فارس، ظرفیتها و چالشهای پیش روی »

دستور برگزاری همایش «خلیج فارس، ظرفیتها و چالشهای پیش روی » توسط حضرت آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای (دام عزه )؛ رییس محترم بنیاد ایران‌شناسی، صادرشد. آقای دکتر قدرت‌الله علیزاده، معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایران‌شناسی به عنوان دبیر همایش تعیین شد.

این همایش با هدف محکوم نمودن تلاش دولتهای مرتجع در جهت تحریف نام تاریخی و مستند خلیج فارس و ارائه راهکارهایی برای برقراری صلح و امنیت در این پهنه آبی و حفظ منافع ملی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه برگزار میشود.

تعیین زمان و مکان برگزاری همایش

همایش «خلیج فارس؛ ظرفیتها و چالشهای پیش روی » در تاریخ نهم اردیبهشت 95 ، با مشارکت سازمان منطقه آزاد قشم در جزیره قشم برگزار خواهد شد. قرار است این همایش در محل پارک زیست فناوری خلیج فارس ، در سالنی با ظرفیت 200 نفر به میزبانی سازمان منطقه آزاد قشم برگزار شود.

تعیین محورهای همایش «خلیج فارس، ظرفیتها و چالشهای پیش روی »

محورهای همایش به شرح ذیل تعیین شد:

تاریخی

1- میراث ایرانی در خطر در حوزه خلیج فارس

2- باستان شناسی خلیج فارس

3- دیدگاه مستشرقان، روایات و مستندات تازه یافته معتبر تاریخی

فرهنگی

1- بررسی مولفه ها و پتانسیل های فرهنگی تمدنی و تبیین جایگاه آنها در عرصه بین المللی

2- جایگاه ایران در تحولات فرهنگی خلیج فارس

3- آینده نگری تحولات فرهنگی منطقه خلیج فارس

4- جریان مهاجرت و جابجایی اقوام در خلیج فارس

5- هنر و معماری ایرانی در حوزه خلیج فارس

6- گویش و ادبیات در حوزه خلیج فارس

سیاسی

1- نقش امنیت منطقه ای خلیج فارس در اهداف جمهوری اسلامی ایران

2- سیاست منطقه ای و تاثیرات آن در میراث ایرانی

3- تاثیر استعمار در میراث ایرانی

4- جریان افراط گرایی اسلامی و خلیج فارس

حقوقی

1- گفتمان جاری حقوقی نظام جمهوری اسلامی در نظام حقوقی امروز جهان‌

2- حقوق فرهنگی و سیاسی ساكنان خلیج‌فارس بر مبنای قدمت حضور تاریخی آنها در منطقه

3- بررسی میراث حقوقی و مالكیت سرزمینی ایران در منطقه

فهرست سخنرانان همایش و موضوعات مورد بحث تعیین شد

1. عبدالله علی احمد عیسی الدقاق: « انگیزه آمریکا در خلیج فارس »

2. دکتر منوچهر جهانیان: « ژئوپلیتیک در خلیج فارس »

3. دکتر عبدالکریم مشایخی: « ناخدا عباس دریانورد و میراث دانش دریانوردی ایرانیان »

4. دکتر حکمت الله ملاصالحی: « خلیج فارس ، ظرفیتها و چالشهای پیش روی »

5. دکتر محمد بهرام زاده : «چرایی پژوهش در حوزه خلیج فارس »

6. دکتر آتوسا مومنی: «صیانت و پاسداشت از میراث ناملموس، ظرفیتی بی بدیل و قدرتی نافذ در معرفی تمامیت و اصالت خلیج فارس در منطقه »

7. دکتر سعدالله نصیری قیداری: « خلیج فارس از منظر یونسکو »

8. دکتر محمد سعید نعمانی: «اصالت نام خلیج فارس در مقاطع مختلف تاریخی و چالشهای فعلی آن»

9. دکتر حامد وحدتی نسب: « خلیج فارس و نخستین پراکنش های انسانی »

10. دکتر محمد حسن ضیایی فر: « رویکردشناسی مطالعات مربوط به ظرفیت ها و چالش های خلیج فارس با تمرکز به پیشبرد حقوق ملت ایران »

11. سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: «برقراری امنیت در منطقه خلیج فارس»

ورود برگزار کنندگان و میهمانان همایش به جزیره قشم؛ محل برگزاری همایش «خلیج فارس ، ظرفیت ها و چالش های پیش روی

حضرت آیت الله خامنه ای (دام عزه )؛ رییس محترم بنیاد ایران‌شناسی، سخنرانان و برگزار کنندگان همایش در دو گروه ، صبح و شامگاه روز هشتم اردیبهشت 95 وارد محل برگزاری همایش در جزیره قشم شدند.

همایش « خلیج فارس؛ ظرفیت ها و چالش های پیش روی » برگزار شد

بنیاد ایران‌شناسی، برگزار کننده همایش «خلیج فارس، ظرفیتها و چالشهای پیش روی »

همزمان با روز ملی خلیج فارس، سومین همایش بین المللی خلیج فارس، با عنوان: «خلیج فارس ظرفیتها و چالشهای پیش روی»، با سخنرانی آیت ا... سیدمحمد خامنه ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، آغاز بكار كرد. در این همایش كه با هدف ارائه مستندات و دستاوردهای علمی و حقوقی مستدل و اثبات كننده نام خلیج فارس، نهم اردیبهشت ماه، در سالن اجتماعات پارك زیست فناوری خلیج فارس، واقع در جزیزه قشم، برگزار شد؛ صاحبنظران برجسته حوزه خلیج فارس، از كشورهای ایران، عراق، یمن، تركیه و لبنان، با محوریت موضوعات تاریخی، فرهنگی، سیاسی و حقوقی، به ارائه مقاله پرداختند.

آیت ا... سیدمحمد خامنه ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، با اشاره بر لزوم شناخت جایگاه خلیج فارس چنین بیان داشت: متأسفانه ما كمتر حقوق خود را در اینباره میدانیم و كمتر این حقوق بیان شده است. وضع حقوقی خلیج فارس در چارچوب مقررات بین المللی مورد قبول در جهان است و باید با آن براساس یک خلیج بسته و متعلق به ایران برخورد شود. تاریخ گواه و شاهدی است بر این مدعا كه نام این خلیج از 2500 سال پیش به این سو «خلیج فارس » و متعلق به ایران بوده و نام آن برگزیده از سوی یک ملت و حاكمان آن نیست. بر این اساس باید از حق مسلم خود در خلیج فارس بیش از پیش دفاع كنیم و اگر در این حوزه درست اقدام شود، كسی به خود اجازه استفاده از نام غیر واقعی به این آبراهه را نمیدهد. رئیس بنیاد ایرانشناسی با بیان اینكه خلیج فارس یک آبراه آزاد برای ورود و خروج كشتیها نیست، بلكه یک آبراه بسته است، چنین اظهار داشت: زمانیكه از خلیج فارس صحبت میكنیم، در واقع از حقی مسلم و پاره تن و بخشی از كشورمان صحبت به میان میآید؛ چرا كه این خطه از كشورمان نقش مهمی در خدمت رسانی به ملت ایران و جهان، در دوران پیش و پس از اسلام، داشته است.

وی در ادامه با بیان اینكه ایران چه پیش و چه پس از اسلام همواره تمدن ساز و مروج تمدن در دنیا بوده، چنین بیان داشت: خلیج فارس یک قطعه خاك و یا آب نیست، بلكه با ریشه ایران درآمیخته و همیشه منشاء بركت و رحمت بوده و باید از ظرفیتهای بی نظیر و گسترده آن، كه همواره در خدمت به بشریت بوده، بنحو مطلوب بهره جست. آیت ا... سیدمحمد خامنه ای در ادامه با اشاره به موقعیت ایران و خلیج فارس و تلاشهای برخی حكام ناآگاه منطقه برای ایجاد ناامنی چنین ادامه داد: این خلیج بدنبال ایجاد اختلاف و درگیری در بین كشورهای منطقه نیست، اما برخی حاكمان ناآگاه منطقه تلاش بیهوده ای برای تغییر نام این منطقه آغاز كرده اند. كشور ایران در این محیط بسته همواره حافظ صلح و گریزان از ناامنی بوده است. در ادامه سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به فرصتهای پیشرو در منطقه خلیج فارس چنین بیان داشت: بطور حتم اصلی ترین فرصت در منطقه خلیج فارس، انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی به بركت اسلام از اقتداری برخوردار است، كه كفایت كننده امنیتی مناسب برای همه كشورهای منطقه است. وی با بیان اینكه قطعا توانمندی ایران خواسته دشمنان انقلاب نیست، چنین ادامه داد: وجود ناامنی در منطقه خلیج فارس یكی دیگر از خواسته های دشمنان است، ولی امروز شاهد برقراری امنیت كامل در این منطقه هستیم، در حالیكه عوامل ناامنی و در رأس آن آمریكا برای ناامن كردن این منطقه تلاشهای فراوان كردند، كه در نهایت به شكست منجر شد. وی در ادامه افزود: اصلی ترین چالش در منطقه خلیج فارس، شیطان بزرگ آمریكای جهانخوار است و اگر آمریكاییها به دنبال ایجاد چالش در منطقه نبودند، بطور حتم بسیاری از مشكلات حال حاضر بوجود نمی آمد.

در ادامه این همایش، سخنرانان مقالات خود را با موضوعات ذیل ارائه كردند: چرایی پژوهش در حوزه خلیج فارس؛ از آقای دكتر بهرامزاده، خلیج فارس از منظر یونسكو، از آقای دكتر نصیری قیداری، خلیج فارس، ظرفیتها و چالشهای پیش روی، از آقای دكتر ملاصالحی، خلیج فارس و نخستین پراكنشهای انسانی، از آقای دكتر وحدتی نسب، ژئوپولتیک در خلیج فارس، از آقای دکتر منوچهر جهانیان، انگیزه آمریكا در خلیج فارس، از دكتر عبدا... علی احمد عیسی الدقاق، اصالت نام خلیج فارس در مقاطع مختلف تاریخی و چالشهای آن، از دكتر محمدسعید نعمانی و رویكرد شناسی مطالعات مربوط به ظرفیتها و چالشهای خلیج فارس با تمركز بر پیشبرد حقوق ملت ایران، از دكتر محمدحسن ضیایی فر.

پس از ارائه مقالات و تقدیر از ارائه دهندگان مقالات، از دو كتاب با عنوانهای: «سفرنامه دریایی ناخدا عباس دریانورد و میراث دانش دریانوردی ایرانیان»، تألیف آقای دكتر عبدالكریم مشایخی و «تذكره للمتقین» از خانم دكتر نادره جلالی رونمایی شد و سپس بیانیه پایانی همایش قرائت شد.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات