برگزاری نخستین نشست از سلسله نشستهای «ایرانشناسی در هند؛ دیروز، امروز، فردا»

برگزاری نخستین نشست از سلسله نشستهای «ایرانشناسی در هند؛ دیروز، امروز، فردا»

نخستین نشست از سلسله نشستهای «ایرانشناسی در هند؛ دیروز، امروز‌، فردا»، با سخنرانی آقای دکتر کریم نجفی‌برزگر، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه پیام نور، دوازدهم اسفندماه جاری، در محل بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، در این نشست که با حضور آقایان دکتر علیزاده، معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی، دکتر بهرام‌زاده، معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی و جمعی از پژوهشگران بنیاد همراه بود، در ابتدا دکتر علیزاده به بیان مختصری از سابقه علمی و فعالیتهای دکتر نجفی‌برزگر در هندوستان پرداخت. بنابر گفته ایشان، دکتر نجفی‌برزگر تحصیلات خود را در مقاطع دکترا و فوق دکترا در دانشگاه دهلی به انجام رسانده و طی سالهای متمادی مسئولیت رایزنی فرهنگی ایران در هندوستان را برعهده داشته است.

بر این اساس، در این نشست دکتر برزگر به بیان مقدمه‌ای در باب پیشینه روابط فرهنگی ایران و هندوستان و معرفی تعدادی از مراکز پژوهشی مرتبط با ایرانشناسی و زبان فارسی در هند پرداخت و ضمن اشاره به گوشه‌هایی از نفوذ فرهنگ ایران در هند، در زمینه‌های: سبک زندگی، پوشاک و بویژه ادبیات، به ارائه مطلب پرداخت. وی با اشاره به سخنان برخی از رجال سیاسی و فرهنگی هند، از جمله جواهر لعل نهرو در کتاب «کشف هند» بر تأثیر غیر قابل انکار فرهنگ ایران‌زمین در هندوستان صحه گذاشت. دكتر برزگر همچنین با اشاره به کتاب «تاریخ سند» قدمت روابط ایران و هند را بیش از 50 قرن اعلام کرد.

خاطر نشان میسازد، این نشست، از سوی معاون اطلاع‌رسانی بنیاد ایرانشناسی، بعنوان نخستین نشست از سلسله نشستهای ایرانشناسی در هند معرفی شد و ایشان از برگزاری این نوع جلسات- بطور مستمر- و بهره‌مندی از تجربه و نظرات افراد صاحبنظر در این باب سخن گفت. در پایان معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی نیز به بیان خلاصه‌ای از پیشینه اشتراکات تاریخی، نژادی و... اقوام ایرانی و هندی پرداخت.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات