بنیاد ایران‌شناسی دومین وبینار بین‌المللی تخصصی در حوزه ایران‌شناسی را با عنوان:«همایش بین‌المللی مجازی ایران و نظامی‌گنجوی»، برگزار کرد

بنیاد ایران‌شناسی دومین وبینار بین‌المللی تخصصی در حوزه ایران‌شناسی را با عنوان:«همایش بین‌المللی مجازی ایران و نظامی‌گنجوی»، برگزار کرد

بنیاد ایران‌شناسی با هدف گسترش مطالعات و برقراری ارتباطات در حوزههای گوناگون ایران‌شناسی، تلاش علمی خود را بمعرفی یا شناساندن ایران و جلوه‌های تاریخی- تمدنی این سرزمین، در قالب سلسله همایشهای بین‌المللی مجازی با نهادهای ایران‌شناسی و ایرانشناسان داخلی و خارجی، معطوف داشته است.

به همین منظور دومین وبینار بین‌المللی، با موضوع: «ایران و نظامی‌گنجوی»، با هدف بزرگداشت مقام شامخ «حکیم جمال‌الدین ابومحمد الیاس‌بن یوسف نظامی‌گنجوی»، شاعر و داستان‌سرای ایرانی سده ششم هجری قمری، روز دوشنبه بیست و پنجم اسفندماه 1399، برگزار شد.

به گزارش معاونت اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد، این همایش در قالب وبینار و با سخنرانی اساتید ایرانشناس داخلی و خارجی و مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تربیت مدرس و انجمن علمی استادان زبان و ادب فارسی، برگزار شد و در آن سخنرانان به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای علمی خود درباره آثار، شرح احوال و زمانه زندگی حکیم نظامی‌گنجوی پرداختند. بر این اساس در ابتدای این وبینار، متن پیام حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس محترم بنیاد ایران‌شناسی، از سوی دکتر سیدعبدالمجید میردامادی، مدیرکل امور علمی و بین‌المللی بنیاد ایران‌شناسی، بشرح زیر قرائت شد:

بسم‌ا... الرحمن‌الرحیم/ هست کلید در گنج حکیم

فاتحه فکرت و ختم سخن/ نام خدای است بر او ختم کن

روز بزرگداشت حکیم نظامی‌گنجوی در تقویم ایرانی 21 اسفند هر سال است. نظامی‌گنجوی یکی از چهره‌های برآمده از دوران درخشان تمدن ایرانی- اسلامی در قرن ششم است، که گذشته از مقام شامخ او در شعر و ادب و حماسه‌سرایی فارسی، فیلسوفی بزرگ، عارفی وارسته، ریاضی‌دانی سترک، حکیمی آگاه و فقیهی مبرز بود. منظومه‌های توحیدیه‌های او در سرآغاز منظومه‌هایش گویای تسلط و چیره‌دستی‌اش در علم الهیات و اینکه او متألهی برجسته بوده و سرایش منظومه‌های پنج‌گنج «مخزن‌الاسرار»، «خسرو و شیرین»، «لیلی و مجنون»، «هفت پیکر» و «اسکندرنامه» نشان از رفعت مقام و منزلت او در شعر و ادب فارسی است. مناجاتهای او گویای معرفت عمیق دینی، کلامی و فلسفی و در اوج عرفان و قرب به مقام ربوبی است و تلمیحات و تصریحات قرآنی او ناظر بر گستره دانش قرآنی و حدیثی او بوده است. گفته‌های او در باب مسیح نشان از آگاهی او از ادیان و نحله‌های بزرگ دارد و حماسه‌سرایی و بهره‌گیری از داستهانها و اساطیر ایرانی یادآور ادب حماسی شاهنامه فردوسی است. سخن او در قلمرو مدینه فاضله خود بیان از یک بینش اجتماعی- فلسفی داشته و دیدگاههای او در باب اخلاق از او یک چهره‌ ساختارساز رفتار انسانی قلمداد نموده است. این بزرگ مرد ایرانی که زادگاهش را گاه شهر گنجه در جغرافیای تاریخی ایران و گاه بنابر شعر او که میگوید:

گرچه در بحر گنجه گمم/ ولی از قهستان شهر قم

به تفرش دهی هست تا نام او/ نظامی از آنجا شده نامجو

از توابع قم دانسته‌اند. نظامی یکی از درخشان‌ترین چهره‌های ایرانی است که تأثیر بیان و کلام او در قلمرو تمامی توانمندیهای او فراتر از مرز و بوم ایران گذشته و حال رفته و تأثیر شگرفی بویژه بر ادبیات جهان و جغرافیای ایران فرهنگی، بویژه قلمرو شبه قاره ‌هند و شاعرانی چون امیرخسرو دهلوی و عرفی‌شیرازی و یا بلاد و شاعران ترکستان و تاتارستان و عثمانی برجای نهاده است.

بزرگداشت شایسته‌ این بزرگ‌مردان عرصه ‌علم و ادب و تکریم و تجلیل از دانشمندان و اندیشمندان ایرانی که هر کدامین از آنان چون خورشیدی بر تارک آسمان ایران فرهنگی در هر نقطه جغرافیای تاریخی ایران میدرخشد، افتخاری بزرگ برای ایرانیان و ایران‌دوستان در تمامی اعصار و ادوار است. در اینجا شایسته و باسته میدانم از تمامی مساعی و اهتمامی که فرهیختگان دیگر ملل جهان در تجلیل و بزرگداشت مشاهیر و مفاخر ایرانی بنا به جایگاه و خدمات جهانی آنان که به جامعه بشری نموده‌اند، تشکر و قدردانی نمایم. البته این سلسله گفتگو و گفتارهای فرهنگی درخصوص چهره‌ها و شخصیتهای علمی- فرهنگی ایران گامی بلند در معرفی و جایگاه فرهنگی تمدنی ایرانی و تلاشی برای معرفی شایسته و باسته ایران و بمنظور گسترش دانش ایرانشناسی است، که همواره مورد توجه جریان ایرانشناسی در کشور بوده است. بار دیگر علاقه‌مندم مراتب تشکر خود را از جامعه‌ ایرانشناسان و صاحبنظران که در این نشست علمی شرکت نموده‌اند، ابراز داشته و برای این گفتگوی علمی آرزوی توفیق داشته باشم.

سیدمحمد خامنه‌ای؛ رئیس بنیاد ایرانشناسی

در ادامه این وبینار یکروزه دیگر سخنرانان بشرح زیر مقالات خود را ارائه دادند:

- دکتر غلام حسین‌زاده؛ رئیس انجمن علمی استادان زبان و ادبیات فارسی و رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، با موضوع سخنرانی: «تفاوت مرزهای فرهنگی با مرزهای جغرافیای سیاسی».

- دکتر اخلاق احمد انصاری؛ استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جواهر لعل نهرو هند، با موضوع سخنرانی: «تأثیرات خمسه نظامی بر شاعران هندی».

- دکتر شفق علی‌بیگلی؛ استاد دانشگاه و مدیر بخش ترجمه‌های ادبی در موزه ادبیات ملی آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان، با موضوع سخنرانی: «تضاد در مخزن الاسرار».

- دکتر خواکین رودیگز وارگاس؛ مترجم و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی و استاد زبان فارسی رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا، با موضوع سخنرانی: «نظامی‌گنجوی احیا کننده عاشقی‌های پیش از اسلام».

- دکتر نمادی بارتایا؛ رئیس کرسی زبان فارسی و ایرانشناسی دانشگاه آکاکی تسرتلی کوتایسی گرجستان، با موضوع سخنرانی: «نظامی‌گنجوی و ادبیات گرجی».

- دکتر مستوره احمد اوا؛ استاد دانشگاه فدرال قازان روسیه، موضوع سخنرانی: «تأثیر شعر نظامی بر ادبیات تاتاری».

- دکتر محمود جعفری‌دهقی؛ استاد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، با موضوع سخنرانی: «نظامی‌گنجوی و ایرانشناسان».

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات