خبرنامه شماره 1

بنياد ايران شناسي در يك نگاه

سرزمين ايران با پيشينهاي غني و کهن در عرصههاي مختلف فرهنگي و تمدني همواره خاستگاه توجه بزرگان وانديشمندان داخلي و خارجي بوده است. براي استوار ساختن پايههاي هويت ملي به شناخت بيغرضانه و درست فرهنگ و تمدن هر قوم و برنامهريزي براي بهرهگيري از اين شناخت در توسعه فرهنگي و تمدني نياز است. بنياد ايرانشناسي با عنايت به جهت گيريهاي پيش بيني شده و احياء و احصاي پيشينه ارزشمند ايران اسلامي پي افکنده شده است ..

اين بنياد درراستاي ايجاد همكاري‌هاي متقابل و نيز برقراري ارتباط با ايران‌شناسان خارجي و يا خارج از كشور و علاقه‌مندان به حوزه‌هاي مختلف ايران‌شناسي، در نظر دارد به منظور آشنايي وآگاهي از فعاليت‌هاي ايران‌شناسي، در درون و فراي مرزهاي ايران اسلامي با صاحبنظران در اين حوزه به تبادل نظر بپردازد.

بنياد ايرانشناسي به عنوان يك مؤسسه تحقيقاتي- آموزشي، اهداف و وظايف خود را مطابق اساسنامه اش طبقه بندي كرده و هريك از فعاليتهايش را تكيه گاه و مكمل فعاليتهاي ديگر قرار دادهاست و مسائل مربوط به ايران را در تمامي ابعاد و تا حد ممكن به صورت مطالعات بين رشتهاي، بررسي ميكند.

مرحوم دكتر حسن حبيبي از بدو تأسيس اين بنياد، رياست آن را برعهده داشت و پس از در گذشت ايشان در سال 1391، حضرت آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي طي حکمي از سوي محمود احمدي‌نژاد رييس جمهور وقت در 17 تيرماه سال 92 به رياست بنياد ايران شناسي منصوب گرديد.

در اولين نشست رسمي هيئت امناي بنياد ايران‌شناسي، در دور جديد، با حضور آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي، رياست بنياد و تمامي اعضاي حقيقي هيئت امناي بنياد ايران‌شناسي و نيز غلامعلي حدادعادل، رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي، به عنوان عضو حقوقي، رييس بنياد به دلايل ضرورت تشکيل اين بنياد و اهميت فرهنگي، اجتماعي و راهبردي آن در راستاي حفظ استقلال ملي و شناخت و معرفي هويت ايراني- اسلامي ملت بزرگ ايران پرداختند و در خاتمه اعضاي دور جديد فتح‌اله مجتبايي، رضا داوري‌اردکاني، غلامرضا اعواني، محمدحسن نامي، حکمت‌الله ملاصالحي و محمدرضا مخبر دزفولي احکام خود را از رئيس بنياد ايران‌شناسي دريافت کردند.

در همين راستا دكتر قدرت‌الله عليزاده، به سمت معاونت اطلاع رساني و اموربين‌الملل و دكتر ميردامادي به سمت معاونت پژوهشي اين بنياد منصوب شدند.

برگزاري دوره هاي دانش افزايي زبان فارسي در جهان

آفريقا:

در راستاي برگزاري دوره هاي دانش افزايي در خصوص فعاليت هاي ايران شناسي در عرصه بين الملل ، ثبت نام يازدهمين دوره آموزش "ايران شناسي" از سوي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آديس آبابا آغاز گرديد. سيد كاظم مهر نيا ، رايزن فرهنگي ايران با اعلام اين خبر افزود در اين دوره دانشجويان ايران شناسي با فرهنگ و تمدن اسلامي ايراني، ادبيات كهن ايران ، روابط دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فدرال دموكراتيك اتيوپي و تاريخ ايران كه توسط يكي از اساتيد دانشگاه آديس آبابا تدريس خواهد شد ، آگاهي خواهند يافت و پس از پايان دوره دانشجويان موظف به نگارش پايان نامه در يكي از موضوعات مرتبط مي باشند.

ايتاليا:

با توجه به تأكيد رييس جمهور به اهميت ترويج زبان فارسي به عنوان يکي از سرمايه‌هاي عظيم ملت ايران، در کشورهاي خارجي، نخستين دوره ايرانشناسي و زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه « روما تره » شهر رم با استقبال دانشجويان ايتاليايي آغاز شد . به گزارش واحد مرکزي خبر از رم، پروفسور جوزپه گريلي، رئيس دپارتمان زبان و ادبيات خارجي دانشگاه روما تره، در مراسم گشايش اين دوره آموزشي، حضور قابل توجه دانشجويان ايتاليايي براي فراگيري زبان فارسي را چشمگير دانست .

تركيه:

ترم پائيز آموزش زبان فارسي در مرکز آموزش زبان و ادبيات فارسي استانبول آغاز شد. به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت وابستگي فرهنگي كشورمان در استانبول، ترم پائيز آموزش زبان فارسي در مرکز آموزش زبان و ادبيات فارسي استانبول با حضور اساتيد ، دانشجويان علاقه مندان به فراگيري زبان فارسي از پنجم مهرماه آغاز شد . شايان ذکر است در اين دوره از کلاس هاي آموزش زبان و ادبيات فارسي 140 نفر ثبت نام کرده اند که جوانترين و مسن ترين فارسي آموزان اين مرکز به ترتيب 8 و 61 ساله مي باشند

برگزاري نشست هاي ادبي

نشست عصري با سهراب سپهري

به گزارش رايزن فرهنگي ج. ا. ايران در رم، در راستاي بزرگداشت بزرگان ادبي ايران، نشستي تحت عنوان "عصري با سهراب سپهري برگزار گرديد كه به بررسي شعر نو در ايران پرداخت. اين نشست در سالروز شعر و ادب فارسي و با حضور اساتيدي از دانشگاه بولو نيا و دانشگاه لوس آنجلس در محل وزارت فرهنگ ايتاليا برگزار شد و از كتاب جديد ترجمه 99 شعر از سهراب سپهري رو نمايي شد.

00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

كتاب ايران: چهارهزار سال تاريخ، هنر ، دين، ادبيات و زبان سوئدي منتشر شد

اين كتاب حاوي مجموعه مقالاتي به زبان سوئدي است كه در كنفرانس ايران شناسي در سال 2010 به صورت سخنراني ايراد شده و به ويراستاري دکترکارينا جهاني مدير گروه زبان هاي ايراني و دکتراشک دالن استاد اين دانشگاه به چاپ رسيده است.

کتاب در چهار بخش تنظيم شده است. در بخش اول که "بازگشت به ريشه ها: هنر، موسيقي و باستان شناسي در ايران" نام گرفته، شامل مقالاتي از بو لاوِرگِرِن، کارين اُدال، کريستيان يورانسون و مهرداد فلاح زاده مي باشد. بخش دوم "دولت و دين: پرتوهايي از تاريخ ايران: مقالاتي در زمينه‌ي تاريخ و اديان ايراني به قلم اشک دالِن، اندِرش هولتدگُرد و داويد تورفِيِل را شامل مي شود. در بخش سوم کتاب تحت عنوان "ادبيات در زمان: پژوهش در حوزه‌ي ادبيات زبان‌هاي ايراني" مقالاتي درمورد ادبيات فارسي، کردي و پشتو به قلم بو اوتاس، فرهاد شاکلي و اندِرش ويدمارک ارائه گرديده است. بخش چهارم و نهايي کتاب به نام "زبان هاي ايراني در گذشته و حال: گزيده اي از يک زمينه ي تحقيقاتي" نيز به جستارهايي درمورد دستور زبان و روش هاي تحقيقي اجتماعي - زباني از جوديت يوسِفسون، هلنا بني شرکا و کارينا جهاني اختصاص دارد.

پيشگفتار کتاب را کارل نيلَندر باستان شناس سوئدي نوشته است. اشک دالِن در مقدمه نيز مقاله اي با عنوان "ايرانشناسي چيست؟" دارد که در آن به معرفي جامع اين رشته به علاقه مندان پرداخته است. کتاب در کتابفروشي فردوسي در استکهلم قابل ابتياع است.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات