خبرنامه شماره 6

تفاهم نامه همكاری میان بنیاد ملی كتاب و رایزنی فرهنگی ایران در اسلام آباد

در تاریخ 8 تیرماه 1394 تفاهم نامه همكاری میان بنیاد ملی كتاب و رایزنی فرهنگی ایران در اسلام آباد به امضا رسید. این تفاهم نامه در پی پیشنهاد آقای شهاب الدین دارایی ، رایزن فرهنگی ایران مبنی بر ایجاد "گوشه حافظ شیرازی" در بنیاد ملی كتاب تنظیم گردید .در این تفاهم نامه ، طرفین ملزم به رعایت و انجام شرایط مورد توافق گردیدند از جمله كلیه هزینه های تجهیز و تاسیس گوشه حافظ به عهده رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران می باشد و بنیاد ملی كتاب متعهد گردید این گوشه بطور مستقل فعالیت كرده و تحت هیچ شرایطی تعطیل نشود .

قرارداد ایجاد اتاق ایرانشناسی در دانشگاه کُنَر افغانستان به امضا رسید

در تاریخ 14/4/94 قرارداد ایجاد اتاق ایرانشناسی در دانشگاه كنر افغانستان میان آقای میر احمد حامد رئیس دانشگاه و رایزن فرهنگی كشورمان درمحل رایزنی فرهنگی ایران به امضا رسید. طرفین در این قرارداد متعهد گردیدند تا ظرف یک ماه زمینه های اجرایی مفاد قرارداد را فراهم نمایند .

برگزاری بزرگداشت خیام در اسپانیا

اول خرداد 94 همزمان با چهارمین سالروز نصب تندیس عمر خیام در اسپانیا، شب شعر با حضورشاعران و اندیشمندان اسپانیایی و علاقمندان به فرهنگ و ادب ایران در محل رایزنی فرهنگی ایران در مادرید برگزار شد.این نشست با سخنرانی رایزن فرهنگی كشورمان و اساتید برجسته دانشگاه مادرید ادامه یافت و مورد استقبال حضار قرار گرفت.

رونمایی از كتاب «پیوندهای ادبی و زبانی گرجستان و ایران» و راه‌اندازی بخش ایرانشناسی در كوتایسی

به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در تفلیس همراه با فرارسیدن «روز كتاب‌خوانی» ، آیین رونمایی از کتاب «پیوندهای ادبی و زبانی گرجستان و ایران» به تألیف «نومادی بارتایا» استاد دانشگاه و ایرانشناس برجسته گرجستان در محل کتابخانه ملی شهر کوتایسی برگزار شد. در این کتاب گزیده اشعار شعرای کلاسیک ایران زمین از جمله مولوی ، خیام ، جامی ، رودکی و ... به زبان گرجی ترجمه شده است. در بخش دیگری از این اثر ، به مجموعه آثار موجود در ادبیات گرجی با موضوع رستم و سهراب پرداخته شده و نیز كتیبه های فارسی باستان به زبان گرجی ترجمه شده است.

در این مراسم كه سوم اردیبهشت ماه با حضور اساتید، دانشجویان، مسئولان، نویسندگان و فرهنگ‌دوستان گرجستانی صورت گرفت، مقرر شد تا در آینده‌ای نزدیک، بخش «ایرانشناسی» در کتابخانه ملی كوتایسی تأسیس و کتب مورد نیاز آن به وسیله رایزنی فرهنگی ایران تأمین شود .

سفارت ایران هزاران جلد کتاب به دانشگاه های روسیه اهدا کرد

سفارت ایران در مسکو به منظور اعتلای زبان و ادبیات ایران و آشنایی با تاریخ کشورمان در روسیه، هزاران جلد کتاب به دانشگاه های این کشور اهدا کرد.

مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه، اعلام کرد سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو برای آشنایی بیشتر دانشجویان و افراد علاقه مند به ادیبات معاصر ایران، تاریخ، فرهنگ، زبان فارسی و ایران شناسی؛ مجموعه ای چند هزار جلدی از 450 عنوان کتاب را به بیش از 25 دانشگاه و مرکز ایران شناسی، همچنین تعدادی از مؤسسات مطالعاتی و چند کتابخانه بزرگ در مسکو و سایر مناطق روسیه ارسال کرد.

ترجمه شاهنامه به زبان گرجی

به گزارش رایزن فرهنگی كشورمان در گرجستان ، در راستای طرح ترجمه آثار فارسی به سایر زبانها، مجموعه ای از داستانهای شاهنامه فردوسی به زبان گرجی ترجمه و آماده چاپ گردید. پروفسور بلا شالواشویلی پیشتر و در سال 2011 منتخبی از داستانهای شاهنامه را ترجمه و چاپ كرده و با تجمیع ترجمه حاضر و پیشین تاكنون سه چهارم شاهنامه توسط ایشان به زبان گرجی ترجمه شده است.

نمایشگاه تازه‌های ایران‌شناسی

دومین نمایشگاه تازه‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی صبح یکشنبه ۲۱تیر در تالار ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد.

در این نمایشگاه، بیش از ۲۶۰عنوان کتاب جدیدالانتشار در حوزه‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی به مدت ۱۰روز (از ۲۱تا۳۱تیر ماه) در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفت.

انتشار گنجینه پژوهشی ایرانشناس روسی

فهرست تفصیلی گنجینه پژوهشی ولادیمیر مینورسکی ایرانشناس معروف روسی، در ایران منتشر شد.این کتاب انعکاس بخشی کوچک اما مهم از فهرست مطالعات ایرانشناسی است که به همت ایرانشناس برجسته روس ولادیمیر مینورسکی فراهم آمده است. آثار ذکر شده در این کتاب، در آرشیو شرق‌شناسان روس، در انستیتو نسخ خطی آکادمی علوم روسیه در پترزبورگ نگهداری می‌شوند. این آثار پس از درگذشت ولادیمیر مینورسکی، توسط همسرش دسته‌بندی و تنظیم گردیده و زندگی شخصی، علایق پژوهشی، فعالیت‌های پژوهشی، ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی وی را دربرمی‌گیرد.

این آرشیو منبعی ارزشمند برای بررسی تاریخ ایران، قفقاز و روابط میان ایران و روسیه، و فعالیت‌های ایرانشناسی است این گنجینه شش بخش دارد که بر اساس موضوع تفکیک شده‌اند؛ ۱. آثار علمی مینورسکی ۲. اسناد شخصی، ‌خانوادگی و شغلی ۳. مکاتبات ۴. آثار علمی دیگران ۵. عکسها و تصاویر و ۶. مجموعه اسناد و بریده‌های نشریات. این فهرست همچنین دربردارنده فهرست نمایه‌های مفیدی است که به‌خوبی محققان را راهنمایی می‌کند.

فهرست تفصیلیِ گنجینه مینورسکی در ۴۷۰صفحه در قطع وزیری از سوی انتشارات به چاپ رسیده است.

خبرنامه شماره 6

عنوان: مسجد نصیرالملك

مكان: شیراز

سال ساخت: 1305 ه.ش

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات