خبرنامه شماره 9

برگزاری نشست هزار سال ایرانیان و مجارها در بنیاد ایران‌شناسی

نشست « هزار سال ایرانیان و مجارها » با همکاری سرای ایران‌شناسی و معاونت اطلاع‌رسانی و روابط بین‌الملل بنیاد ایران‌شناسی در محل بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. در این نشست که با حضور آقای یانوش کوواچ ( سفیر مجارستان در ایران )، و گروهی از علاقمندان و دانش‌پژوهان رشته ایران‌شناسی برگزار شد؛ آقایان دکتر محسن جعفری مذهب (عضو هیئت علمی پژوهشکده اسناد ) و دکتر میکلوش شارکوزی (استاد دانشگاه بوداپست ) به ایراد سخنرانی در مورد پیشینه روابط و اشتراکات قومی، فرهنگی و زبانی ایران و مجارستان پرداختند.

خبرنامه شماره 9

دکتر جعفری مذهب در سخنانش با اشاره به قدمت طولانی تردد ایرانیان به اروپا از طریق دریا و وجود آثاری همچون سفالها و واژه های ایرانی در منطقه‌ای بین دهانه دن تا دهانه‌های دانوب، اظهار داشت که ایرانی ها قبل از تاتارها در این مناطق حضور داشته‌اند و اقوام گیلک، آذربایجانی و ارمنی بیشترین داد و ستد تجاری را با اروپای شرقی داشته‌اند و قدیمی‌ترین متن یافت شده در این منطقه نشان دهنده تشکیل یک جامعه ایرانی در شمال و شمال غرب دریای سیاه (رومانی و مجارستان فعلی ) است.

در ادامه این نشست دکتر میکلوش شارکوزی به سخنرانی پرداخت. او که در تحقیقات خود به حضور قبایل ایرانی در مناطقی که بعدها مجارنشین شده اند برخورده است؛ حضور این قبایل در اروپای شرقی را بسیار تاثیرگذار میداند از جمله در نامگذاری برخی مکانها مثل رود دانوب که ریشه در فارسی قدیم دارد. سپس با اشاره به خواهر خواندگی شهرهای یزد و یاسپرین ، تهران و بوداپست به سخنانش پایان داد.

دیدار معاون اطلاع رسانی و امور بین الملل بنیاد ایران شناسی با اساتید زبان و ادب فارسی دانشگاه های افغانستان

شانزدهم دی ماه سال 1394 آقای دکتر علیزاده معاون اطلاع رسانی و امور بین الملل بنیاد با اساتید زبان و ادب فارسی دانشگاه های افغاستان در محل بنیاد ایران شناسی دیدار و گفتگو كرد. ابتدا، دکتر عبدالقیوم قویم استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کابل ، با اشاره به شرایط کنونی زبان و ادبیات فارسی در افغانستان، به تبیین تلاش های اساتید در رشد و گسترش این حوزه در افغانستان پرداخت و با توجه به امکانات و توانمندی های موجود در بنیاد در راستای رشد و گسترش آموزش زبان و ادب فارسی ، خواستار تعامل بیشتر بنیاد با اساتید این رشته در دانشگاه های افغانستان شد.

در ادامه این نشست، دکتر علیزاده به تبیین اشتراکات فراوان فرهنگی و تمدنی میان دو كشور پرداخت و خواستار همگرایی در مسائل مشترک گردید وی به معرفی بنیاد ایران شناسی،فعالیت ها و بخش های مختلف آن پرداخت و بنیاد را قطب و مرکز فعالیت های ایران شناسی در کشور برشمرد.

وی ، به انجمن ایران شناسان بنیاد ایران شناسی اشاره و از اساتید زبان و ادب فارسی دانشگاه های افغانستان دعوت کرد تابا ثبت مشخصات خود در این انجمن، از اخبار و اطلاعات ایران شناسی در سراسر جهان مطلع شوند درادامه به ساماندهی اتحادیه انجمن های ایران شناسی در سراسر جهان اشاره و خواستار ارتباط دوسویه باآکادمی علوم افغانستان و دیگر نهادهای علمی و فرهنگی افغانستان در راستای تبادلات علمی و آموزشی شد. این هیئت ، سپس از مجموعه نمایشگاه های بنیاد ایران شناسی بازدید به عمل آورد.

انتخاب عكسهای جشنواره عكس بنیاد ایران شناسی

اولین مرحله انتخاب عكسهای پنجمین جشنواره عكس بنیاد ایران شناسی با موضوع «جاذبه های فرهنگی ‌ تاریخی و طبیعی ایران زمین » توسط هیئت انتخاب عكس جشنواره و با نظارت معاونت اطلاع رسانی و روابط بین الملل بنیاد ایران شناسی برگزار شد. از میان 6300 عكس ارسال شده، تعداد 336 عكس در بخش حرفه ای و 146 عكس در بخش غیر حرفه ای به مرحله داوری راه یافتند. مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار منتخب 13 بهمن ماه 1394 برگزار خواهدشد .

همکاری بنیاد ایرانشناسی در برگزاری مسابقات ایرانشناسی

با همكاری معاونت اطلاع رسانی و امور بین الملل بنیاد ایرانشناسی و مرکز توسعه همكاریهای علمی - دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مسابقاتی با موضوع " ایرانشناسی " در رایزنی های فرهنگی ایران در کشورهای هند، روسیه و اتریش برگزار خواهد شد. تهیه منابعِ آزمونها و طراحی سوالات بر عهده بنیاد و پیرامون موضوعاتی همچون : جغرافیا و طبیعت ایران، هنر و معماری، تاریخ، فرهنگ ، آداب و رسوم و ادیان و آیینهای ایرانی خواهد بود.

برگزاری نشست "یافته‌های باستان شناختی شهر سوخته "

نشست عمومی از سلسله سمینارهای " باستانشناسی ایران؛ دیروز، امروز، فردا " با موضوع یافته های باستان شناختی شهر سوخته ، 30 آذرماه 1394 ، در محل تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی برگزار شد . در این نشست كه با حضور آیت ا ... سیدمحمد خامنه ‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی و جمعی از اصحاب پژوهش و ایرانشناس همراه بود؛ دكتر سیدمنصور سیدسجادی، سرپرست هیئت كاوش شهر سوخته، به بیان یافته های باستانشناختی این شهر پرداخت

خبرنامه شماره 9

بنابرگفته ایشان، شهر سوخته كه از آن بعنوان بزرگترین و مهمترین محوطه باستانیكشور یاد میشود، در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است . این محوطه باستانی پیش از تاریخ یكی از شگفتی های دنیای باستان و مهمتر ین مركز استقرار انسانی در عصر مفرغ بوده است . سابقه سکونت در شهر سوخته به 320 سال پیش از میلاد مسیح میرسد و تا سال 1800 پیش از میلاد، دارای سکونت بوده كه پس از آن خالی از سکنه شده است . دركاوشهای صورت گرفته در این شهر كوچه ها و خانه ها ی منظم، لوله كشی آب و فاضلاب با لوله های سفالی پیدا شده، كه نشان دهنده وجود نوعی برنامه ریزی و سازماندهی شهر ی بوده است . شهر سوخته در سی و هشتمین اجلاس یونسکو، بعنوان هفدهمین اثرِ ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

دومین همایش ایرانشناسان و اساتید زبان فارسی دانشگاه های روسیه

دومین همایش ایرانشناسان و اساتید زبان فارسی با حضور اساتید دانشگاه های تهران و علامه طباطبایی ،غلامعلی حداد عادل نماینده مجلس شورای اسلامی و همچنین قائم مقام موسسه ایراس و بیش از یکصد نفر از ایران شناسان برجسته و اساتید زبان فارسی دانشگاه های روسیه برگزار شد.

خبرنامه شماره 9

این همایش با میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار و در آن ایران شناسان و اساتید زبان فارسی مراکز علمی و دانشگاه های سراسر روسیه از جمله قازان ،چلیابینسک ، یکاترینبورگ ، سن پترزبورگ ، باشقیرستان ، منطقه اورال و مسکو شرکت داشتند.

مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو در مراسم افتتاحیه ضمن برشمردن اقدامات انجام شده توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو و رایزنی فرهنگی درحمایت از ایران شناسان و اساتید زبان فارسی روسیه ، هدف از برگزاری همایش سالانه را تقدیر از مقام علم و دانش و فرهنگ ذکر کرد.وی گفت: اعتقاد دارم حوزه ایران شناسی با اندوخته و توان عظیم خود می تواند عامل مهمی در تقویت ارتباطات بین مردم ایران و دیگر مردم جهان گردیده و زمینه مهمی در گسترش تفاهم بین ملت ها گردد.

والنتین شلگ معاون دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو هم در این همایش خاطرنشان کرد: زبان فارسی در برنامه های تدریسی دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو در اولویت قرار دارد وی افزود: در 10 سال اخیر شمار زیادی از دانشجویان زبان فارسی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

خانم لودمیلا آودییوا شاعره روس در پایان سخنان خود ابیاتی در وصف ایران و فرهنگ این سرزمین قرائت کرد که مورد توجه حاضران واقع شد.

افتتاح نمایشگاه 'معرفی ایران از دریچه تصویر' در ایتالیا

نمایشگاه عکس 'معرفی ایران از دریچه تصویر' با تلاش رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا در موزه هنرهای شرقی شهر رم افتتاح شد. در این نمایشگاه که مورد استقبال علاقمندان به ایران و فرهنگ ایرانی قرار گرفت، 80 قطعه عکس از کشورمان که توسط 70 گردشگر ایتالیایی گرفته شده است، به معرض نمایش درآمد و دو عکس برتر جوایزی دریافت کردند.

خبرنامه شماره 9

خبرنامه شماره 9

بیش از 120 نفر از گردشگران ایتالیایی که به ایران سفر کرده بودند با ارسال یک هزار و پانصد قطعه عکس در این مسابقه شرکت کردند.

خبرنامه شماره 9

عنوان : سازه¬های آبی شوشتر

سال ساخت : دوره هخامنشی تا ساسانی

مكان: خوزستان

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات