خبرنامه شماره 10

برگزاری سومین دوره دانش افزایی ایران شناسی بنیاد ایران شناسی

خبرنامه شماره 10

سومین دوره دانش افزایی ایران شناسی از 11 تا 21 بهمن ماه 1394 ، با حضور 13 شركت كننده از كشورهای روسیه و ارمنستان در بنیاد ایران شناسی برگزار گردید. در این دوره دروس زبان و ادب فارسی، باستان شناسی، جغرافیا، تاریخ فرهنگ و تمدن ایران، تاریخ ایران در ادوار گوناگون، و همچنین جغرافیای تاریخی ایران ارائه گردید. این دوره مورد استقبال شركت كنندگان قرار گرفته و تنی چند علاقه مندی خود را به ادامه تحصیل در رشته ایران شناسی در بنیاد ایران شناسی اعلام نمودند.

خبرنامه شماره 10

این گروه در سفر به استان خوزستان ، از سازه های آبی شوشتر متعلق به دوره ساسانی ، شهر شوش و دانشگاه جندی شاپور، اولین دانشگاه جهان كه در دوره ساسانیان(سده پنجم میلادی ) تاسیس گردیده است ، بازدید نمودند.

مراسم اختتامیه سومین دوره دانش افزایی ایران شناسی، در بیست و یکم بهمن ماه سال جاری با حضور معاونین بنیاد ایران شناسی،رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تنی چند تز مقامات كشوری برگزار و با ارائه گواهینامه پایان دوره آموزش و همچنین اهدای هدایا به ایران شناسان به پایان رسید.

برگزاری پنجمین جشنواره عکس ایرانشناسی

پنجمین جشنواره عکس ایرانشناسی بنیاد ایران شناسی با عنوان "جاذبه‌های فرهنگی تاریخی و طبیعی ایران زمین" در دوبخش حرفه‌ای و غیر حرفه ای برگزار گردید. از مجموع 6229 عکس ارسالی، 3309 عكس در بخش حرفه‌ای و 2920 عكس در بخش غیرحرفه ای دریافت گردید. توسط هیئت داوران 80 عكس برتر جهت نمایش در نمایشگاه جشنواره انتخاب و 10 نفر بعنوان برگزیده مورد تقدیر قرار گرفته و جوایزی دریافت نمودند.

خبرنامه شماره 10

دانشگاه گیلان میزبان همایش بین المللی ایران شناسی

آقای احمد رضی ، رییس دانشگاه گیلان از اعلام آمادگی جهت برگزاری همایش بین المللی ایران شناسی به میزبانی دانشگاه گیلان خبر داد. وی کشورهای ایران و روسیه را دارای فرهنگ و تمدنی غنی و کهن دانست و با اشاره به روابط خوب سیاسی دو کشور خواستار تعاملات فرهنگی و علمی بیشتر میان دو کشور شد.

ایشان در ادامه با اشاره به آمادگی دانشگاه گیلان برای ایجاد بستر مناسب جهت حضور ایران شناسان، خواستار تعامل بیشتر اساتید دانشگاه  -های کشورهای حوزه دریای خزر در انجام کارهای مشترک تحقیقاتی شد.

یازدهمین نشست دمی بامولانادرمسکو

یازدهمین نشست مثنوی خوانی به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مرکز ایران شناسی مسکو تشکیل شد.دراین نشست دکتر مجتبی بشردوست استاد اعزامی وزارت علوم یازدهمین درسگفتار خودرابه غزالی ومولانا اختصاص داد . بشردوست دراین درسگفتار تحول روحی غزالی راباتحول روحی مولانا مقایسه کرد.درپایان جلسه باذکر شواهدی ازمثنوی واحیاءعلوم الدین به تاثیر پذیری مولانا از احیاء علوم الدین تاکید نهاد.

به مناسبت شصت‌وهشتمین سالروز درگذشت «ارنست هرتسفلد»

ارنست هرتسفلد، باستان شناسی که افکار و طرح¬‌های او در زمینه تاریخ، باستان¬‌شناسی و زبان¬‌شناسی، مطالعات ایران¬‌شناسی را وارد مرحله-‌ای تازه کرد. وی با کمک «آرتور آپهام پوپ» آمریکایی و تعدادی از دانشوران ایرانی، انجمن آثار ملی را در ۱۳۰۲ بنیان گذاشت.او در ۱۳۰۶ رسماً به مدت سه سال در سمت متخصص مطالعات شرقی به استخدام دولت ایران درآمد. هرتسفلد در ۱۳۱۳/ ۱۹۳۴ ایران را برای همیشه ترک کرد . سلسله سخنرانی¬ های او بعدها به نام «تاریخ باستان¬شناسی ایران» به چاپ رسیده است .

خبرنامه شماره 10

عنوان: قلعه رودخان

سال ساخت : دوره سلجوقی

موقعیت : جنوب غربی شهر فومن- استان گیلان

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات