گزارش ویژه سومین همایش خلیج فارس

گزارش ویژه  سومین همایش خلیج فارس

خلیج فارس منطقه‌ای استراتژیک در جهان است که در طول تاریخ همواره جایگاه ویژه‌ای داشته، چرا که این منطقه به دلیل دارا بودن ذخایر عظیم نفت و گاز و قرار داشتن تنگه هرمز در آن، از اهمیت ویژه‌ای از لحاظ امنیتی، اقتصادی و سیاسی برخوردار است. این پهنه آبی مهم که در گذشته‌های دور نیز به نام دریای «پارس» خوانده می‌شد، دارای سوابق تاریخی، جغرافیایی، فرهنگ و تمدن غنی است که در کنار نقش اقتصادی آن بویژه در تأمین انرژی جهان، از نظر جنبه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری هم دارای اهمیت است.

نیروهای استعمارگر پرتغال اوایل قرن 16میلادی با هدف فعالیت های اقتصادی وارد جزایر جنوبی ایران شدند و با ایجاد ساختمان های نظامی ( قلعه های سه گانه در جزایر قشم، لارک و هرمز) اقدام به اشغال این جزایر کردند. این جزایر سه گانه حدود 117 سال در اشغال پرتغال بود تا اینکه نیروهای دلاور کشورمان به فرماندهی سردارامامقلی خان آنان را مجبور به ترک جزایر ایرانی کردند. به مناسبت اخراج پرتغالیها از جزیره هرمز در سال 1622 میلادی مطابق با دهم اردبیهشت ماه این روز ، روز ملی خلیج فارس نامگذاری شد.

همایش بین المللی «خلیج فارس، ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش‌روی» با هدف گرامیداشت روز ملی خلیج فارس و تبیین نقش و جایگاه آن از بعد ژئوپلیتیک، تاریخی، حقوقی و حاکمیت بیش از 2500 ساله ایران بر این آب راه بین‌المللی، با حضور آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای رئیس بنیاد ایرانشناسی و برخی مقام های علمی ایران و چند کشور خارجی روز پنجشنبه 9 اردیبهشت ماه 1395 در آستانه روز ملی خلیج فارس در قشم برگزارشد. این همایش برای نخستین بار به صورت سراسری با مشارکت بنیاد ایران شناسی و سازمان منطقه آزاد قشم در این جزیره برپا گردید. بررسی اهمیت تاریخی این آبراه مهم و جایگاه فرهنگی آن به عنوان یک عامل مهم ارتباطات فرهنگی و منطقه‌ای از اهداف این همایش علمی و بین‌المللی بود.

گزارش ویژه  سومین همایش خلیج فارس

دكتر قدرت‌الله علیزاده، معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی و دبیر همایش هدف از برگزاری این همایش یک روزه را ارائه مستندات و دستاوردهای علمی و حقوقی مستدل و اثبات‌کننده اصالت نام خلیج فارس، حقوق ایران نسبت به این آبراهه تاریخی و خنثی کردن توطئه بدخواهانی عنوان کرد که با جعل عناوین، سعی در مخدوش کردن اصالت نام دیرینه خلیج فارس دارند.

ایشان با اشاره به اینکه این همایش به همت بنیاد ایرانشناسی و با همکاری منطقه آزاد قشم برگزار شد، افزود: در این همایش نزدیک به 50 میهمان داخلی و خارجی از کشورهای عراق، ارمنستان، یمن، ترکیه ، بحرین ، لبنان و نیز رئیس کمیته یونسکو حضور داشتند که درخصوص موضوع خلیج‌ فارس و تأثیر انگلستان در جعل نام خلیج فارس ، باستانشناسی در خلیج فارس، میراث ناملموس این آبراه بین المللی و همچنین دانش دریانوردی ایرانیان به ارائه مقاله و سخنرانی پرداختند.

گزارش ویژه  سومین همایش خلیج فارس

آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی ، در همایش بین‌المللی «خلیج فارس، ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش روی» در محل پارک زیست فناوری خلیج فارس جزیره قشم، بیان كرد: باید از حق مسلم خود در خلیج فارس بیش از پیش دفاع کنیم و اگر در این حوزه درست اقدام شود کسی به خود اجازه استفاده از نام غیرواقعی برای این آبراه نمی‌دهد . وضع حقوقی خلیج فارس در چارچوب مقررات بین المللی جهان است و باید بر اساس یک خلیج بسته و متعلق به ایران با آن برخورد شود.

ایشان بیان داشت : خلیج فارس یک نام برگزیده توسط ملت و حاکمان آن نیست، بلکه نامی است که تاریخ جهان و تمدن 2500 ساله ایران آن را برگزیده است. وی با عنوان اینکه در اکثر کتاب‌ها و یا در زبان‌های مختلف دنیا از نام‌های مترادف آن نظیر سینوس پرسیکوس، بحر الفارسی، الخلیج الفارسی، دریای پارس استفاده شده است افزود: زمانی كه از خلیج فارس صحبت می‌شود در واقع از تمدن ایرانی و پاره‌ای از تن و قسمتی از خاک ایران صحبت می كنیم چرا كه این منطقه نقش مهمی در خدمت‌رسانی به ملت ایران و جهان در دوران پیش و پس از اسلام ایفا كرده است.

خلیج فارس با ریشه ایران درهم آمیخته است

ایشان افزود خلیج فارس یک قطعه آب و خاک نیست ، بلکه با ریشه ایران درهم آمیخته و همیشه منشا برکت و رحمت بوده است و باید از ظرفیت های بی نظیر و گسترده آن به نحو مطلوب بهره برد. این خلیج به دنبال ایجاد اختلاف و درگیری در بین کشورهای منطقه نیست اما برخی حاکمان ناآگاه منطقه تلاش بیهوده ای برای تغییر نام آن آغاز کرده اند. کشورمان هیچگاه به سمت جنگ نرفته و نخواهد رفت و نخستین مسئله ای که نیروهای نظامی ما به دنبال آن هستند تامین امنیت این منطقه است.

خلیج‌فارس دچار آتش درگیری شود همه دنیا درگیر خواهد شد

رئیس بنیاد ایران‌شناسی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران حافظ صلح و به دنبال ایجاد اختلاف و درگیری نیست و همیشه همراه با کشورهای منطقه و همسایه بوده است، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال آزادی ملت‌ها و امکان رشد و تکامل بشر از طریق اسلام و دستورات قرآنی بوده و هرگز در کار ملت‌های دیگر دخالتی نداشته و نخواهد داشت.ایشان در پایان با اشاره به راه‌حل حفظ آرامش در خلیج فارس، خاطرنشان کرد: بهترین راه این است که دشمنان وسایل نظامی خود را از منطقه خلیج فارس جمع کرده و منطقه را بیش از این درگیر نکنند.

ظرفیت‌ها و چالش‌های خلیج فارس

این نشست، سپس با سخنرانی حجت الاسلام رضا جوكار امام جمعه قشم ، سردار «علی فدوی» فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام «محمد سعید نعمانی» رهبر کنگره شیعیان عراق و «محمدحسن ضیایی فر» دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی با موضوع ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش روی خلیج فارس ادامه یافت.

آنگاه « دكتر سعدالله نصیری قیداری»، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با موضوع «پژوهش‌های اختر فیزیک در حوزه خلیج فارس «، »دكترحکمت‌الله ملاصالحی» عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و عضو هیأت امنای بنیاد ایران‌شناسی با موضوع «خلیج فارس چالش‌ها و ظرفیت‌های پیش روی» و «دكتر محمد بهرام‌زاده» معاون پژوهشی بنیاد ایران‌شناسی با موضوع «چرایی مطالعات باستان شناختی در حوزه خلیج فارس» در چهار محور تاریخی، فرهنگی، سیاسی و حقوقی سخنرانی کردند.

گزارش ویژه  سومین همایش خلیج فارس

همچنین دیگر سخنرانان این همایش خانم « دكترآتوسا مؤمنی»، مدیرکل دفتر مطالعات علمی و همکاری‌های بین‌المللی بنیاد ایران‌شناسی با موضوع «تبیین جایگاه میراث ناملموس در حوزه خلیج فارس»، «دكتر عبدالکریم مشایخی»، استاد دانشگاه و رئیس بنیاد ایران‌شناسی شعبه بوشهر با موضوع «ناخدا عباس دریانورد و میراث دانش دریانوردی ایرانیان» و «دكترحامد وحدتی نسب» نایب رئیس انجمن علمی باستان شناسی ایران با موضوع «خلیج فارس و نخستین پراکنش‌های انسانی» به ایراد سخنرانی پرداختند.

گزارش ویژه  سومین همایش خلیج فارس

همایش بین المللی «خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی» با رونمایی از مجله "مطالعات خلیج فارس" از انتشارات بنیاد ایران شناسی و"کتاب سفرنامه دریایی ناخدا عباس دریانورد" و تجلیل از فعالان این حوزه در قشم و اهدای لوح تقدیر به تعدادی از شركت كنندگان ادامه یافته و سپس با قرائت بیانیه ای مبنی بر محکومیت برخی از کشورهای خلیج فارس در جعل نام خلیج فارس و تجاوز نظامی عربستان به کشورهای یمن و بحرین به كار خود پایان داد.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات