خبرنامه شماره 11

حضور رییس بنیاد ایران شناسی در همایش بین المللی خلیج فارس

همایش بین المللی «خلیج فارس، ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش‌روی» با هدف گرامیداشت روز ملی خلیج فارس و تبیین نقش و جایگاه آن با حضور آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای رئیس بنیاد ایرانشناسی و برخی مقام های علمی ایران و چند کشور خارجی روز پنجشنبه 9 اردیبهشت ماه 1395 در آستانه روز ملی خلیج فارس در قشم برگزارشد. بررسی اهمیت تاریخی این آبراه مهم و جایگاه فرهنگی آن به عنوان یک عامل مهم ارتباطات فرهنگی و منطقه‌ای از اهداف این همایش علمی و بین‌المللی بود.

خبرنامه شماره 11

آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای در این همایش در خصوص حاکمیت قطعی ایران برخلیج فارس، حقوق بین الملل و لزوم برقراری امنیت منطقه سخنرانی نموده و با محکوم نمودن توطئه دشمنان در جعل نام خلیج فارس و نیزتلاش دشمنان در ایجاد اختلاف میان کشورهای حوزه خلیج فارس به سخنان خود خاتمه داد .

امضای تفاهم نامه همکاریهای علمی میان بنیاد ایرانشناسی و دانشگاه ساپینزا

پنجم خرداد ماه سال جاری گروهی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ساپینزای رم به همراه رایزن فرهنگی ایتالیا در تهران با دکتر علیزاده؛ معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایران‌شناسی ملاقات کردند. در این دیدار دکتر علیزاده ضمن معرفی فعالیتهای بنیاد ایرانشناسی، به قدمت تمدن و تاریخ 2500 ساله کشور ایران اشاره کرد . وی افزود تاکنون 62 کرسی ایران شناسی در 51 کشور جهان شناسایی شده و بنیاد ایرانشناسی در حال شناسایی دیگر مراکز و موسسات ایرانشناسی در دنیا می باشد.

خبرنامه شماره 11

در این نشست پروفسور تئودورو والنته، معاون رییس دانشگاه ساپینزا در امور پژوهشی، نوآوری و انتقال تکنولوژی، گفت: «شناخت فرهنگهای دیگر برای ما بسیار مهم است و ما میخواهیم از طریق آموختن مطالب بسیار در این زمینه در توسعه صلح در جهان سهیم باشیم » وی از جمله موارد مورد نظر برای همکاری با بنیاد ایرانشناسی را فعالیتهای آموزشی خصوصا" آموزش در مقطع دکترا اعلام کرد.

در ادامه اعضای این هیئت، از جمله استادان رشته های تاریخ و باستان‌شناسی درخصوص همکاری های علمی و آموزشی، برقراری سمینارهای مشترک، مطالعات باستان شناسی و تبادل دانشجو و استاد با بنیاد در قالب قرارداد رسمی ابراز تمایل کردند. در حال حاضردر دانشگاه ساپینزا دوره های مختلفی در زمینه ایران‌شناسی ، باستان شناسی ، مطالعات تاریخ ایران، مردم شناسی و ادبیات ایران تدریس میشود.

خبرنامه شماره 11

در پایان این مذاکرات تفاهم نامه همکاریهای مشترک علمی میان بنیاد ایران شناسی و دانشگاه ساپینزا به امضای طرفین رسید و این گروه از بخش های مختلف بنیاد بازدید نمودند.

برگزاری نشست ایران و لهستان در بنیاد ایران‌شناسی

دومین نشست از سلسله نشست های ایران شناسی در جهان با عنوان «ایران شناسی در لهستان، دیروز ، امروز ، فردا » با حضور یولیوش گویو، سفیر لهستان، اعضای انجمن دوستی ایران و لهستان، پژوهشگران و رایزن فرهنگی لهستان در ایران در سوم خرداد ماه سال جاری در تالار محتشم بنیاد ایران شناسی برگزار شد.

دکتر علیزاده معاون اطلاع رسانی و همکاریهای بین الملل بنیاد ایران شناسی با اشاره به پیشینه تاریخی روابط دوستانه ایران و لهستان اظهار کرد، بنیاد ایرانشناسی در نظر دارد زمینه مساعد برای برگزاری دوره‌های دانش افزایی در هر دو کشور را فراهم نمایدو در این زمینه با سفیر لهستان توافقاتی حاصل گردیده است.

خبرنامه شماره 11

در این نشست سفیر لهستان، ضمن اشاره به قدمت روابط دوستانه دو کشور و اسکان پناهجویان لهستانی جنگ جهانی دوم در ایران، اذعان داشت ؛ در طول تاریخ هرگز بین این دو کشور خصومتی وجود نداشته و همواره دیدگاه مثبتی نسبت به ایرانیان در میان مردم لهستان وجود دارد. به گفته وی آثار هنری بسیاری از ایران در موزه های لهستان وجود دارد. همچنین هر ساله 20 دانشجوی ایرانشناسی از دانشگاههای لهستان فارغ التحصیل میشوند و اخیرا" نیز کرسی استادی برای آموزش زبان و فرهنگ لهستان در دانشگاه تهران دایر گردیده که امید است موجبات روابط نزدیک تر و گسترده تری را فراهم آورد.

آقای دولتشاهی پژوهشگر و لهستان شناس به عنوان سخنران بعدی، در خصوص وجوه مشترک نوروز ایرانی و آیین بهاری اسلاوی سخنرانی نمود. وی اعلام داشت که اولین ترجمه سعدی به یک زبان اروپایی در سال 1610 میلادی به زبان لهستانی صورت گرفته و لهستانی ها همیشه در صف مقدم آشنایی و ترویج فرهنگ ایران بوده اند.

طبق گفته آقای رضا نیکپور مدیرعامل انجمن دوستی ایران و لهستان قدیمی ترین سند بین دو کشور مربوط به سال1474 میلادی است که طبق آن پادشاه لهستان از ایران دعوت به تبادل سفرا بین دو کشور نموده است. همچنین پیدا شدن سکه های دوره ساسانی در لهستان نشان از روابط تجاری این دو کشور دارد.

کنفرانس بین المللی بررسی مسائل جاری زبان ها، گویش ها و زبان شناسی

مؤسسه پژوهشگران اندیشمند با همکاری دانشگاه های شهید چمران اهواز و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) " کنفرانس بین المللی بررسی مسائل جاری زبان ها، گویش ها و زبان شناسی " را در روزهای 14 و 15 بهمن 1395 برگزار می کند. این کنفرانس به بررسی مسائل جاری مرتبط با زبان ها و گویش های مختلف مانند فارسی، عربی، ترکی و کردی خواهد پرداخت .

برگزاری آزمون مصاحبۀ داوطلبان دکتری رشتۀ ایرانشناسی در بنیاد ایران شناسی

جلسۀ مصاحبۀ داوطلبان دکتری رشتۀ ایرانشناسی، ورودی سال تحصیلی 96 -1395پنجم خردادماه جاری، در واحد تحصیلات تکمیلی بنیادایرانشناسی برگزارشد. در آزمون مصاحبۀ شفاهی ، داوطلبان در چهار گروه تخصصی شامل: گروه زبان انگلیسی تخصصی و مأخذ ایرانشناسی، گروه تاریخ و مأخذشناسی، گروه زبان و ادبیات فارسی و گروه ایرانشناسی به رقابت پرداختند. پس از تعیین نمرات کسب شده از میان 28 داوطلب ، 5 نفر جهت ادامه تحصیل در این مقطع برگزیده خواهند شد.

خبرنامه شماره 11

خبرنامه شماره 11

بازدید دانشجویان دانشگاه مالایا از بنیاد ایرانشناسی

در خرداد ماه سالجاری گروهی از دانشجویان دانشگاه تربیت معلم مالزی از بنیاد ایرانشناسی بازدید کردند. این بازدید به منظور آشنایی بیشتر با پیشینه کشور ایران صورت گرفت. این گروه متشکل از مسئولان دانشگاه مالایا و دانشجویان نخبه مروج فرهنگ در کشور مالزی بود که به بازدید از نمایشگاه نقاشی های قهوه خانه ای ، نمایشگاه فرهنگ ، نمایشگاه عکس و نمایشگاه چاپ و اسناد خطی در بنیاد ایران شناسی پرداختند.

خبرنامه شماره 11

سپس در نشستی با آقای دکتر علیزاده ، ایشان با بیان پیشینه ای از فعالیتهای بنیاد ایرانشناسی در زمینه های مختلف و حوزه های مطالعات ایرانی به معرفی دوره های دانش‌افزایی ایران شناسی پرداخت و آمادگی بنیاد را برای پذیرش دانشجوی خارجی اعلام کرد.

تاسیس مرکز ایرانشناسی در دانشگاه دولتی باکو

با حضور رایزن فرهنگی ایران ،آقای سید ابراهیم ابراهیمی‌نائید، در دانشگاه دولتی باکو و جمعی از مسئولان و اساتید این دانشگاه، مقرر گردید تا جهت ارتقاء سطح همکاری‌های دو جانبه و ارائه خدمات و اطلاعات مورد نیاز به دانشجویان مشتاق زبان فارسی و دوستداران ایران و معرفی ظرفیت‌های مختلف علمی، فرهنگی، جاذبه‌های گردشگری و آشناسازی مراجعین با مراکز آموزشی و تحقیقاتی کشورمان، مرکز ایرانشناسی در کنار اتاق ایران در دانشگاه دولتی باکو تأسیس شود. گفتنی است، دانشگاه دولتی باکو مهمترین مرکز علمی ـ دانشگاهی جمهوری آذربایجان است که دارای اساتید متبحر و توانمند در زمینه تدریس و ارائه علوم مختلف می‌باشد.

فراخوان نخستین همایش بین المللی "مطالعات ایران باستان"

نخستین همایش بین‌المللی «مطالعات ایران باستان» با محوریت اندیشه سیاسی و ادیان و اساطیر آبان ماه 95 با همکاری بنیاد ایران شناسی در دانشگاه آیت الله حائری میبد برگزار می شود.

در حوزه اندیشه سیاسی بررسی موضوعاتی چون «آرمانشهر و آرمان شاه در ایران باستان»، «فرهنگ سیاسی در ایران پیش از اسلام»،«آیین‌ها و مناسک مذهبی و نقش آن در سیاست ایران باستان» و در محور ادیان و اساطیر موضوعاتی از قبیل «ادیان ایران باستان شامل ادیان هندوایرانی، پیش‌ زرتشتی، زرتشتی، مهری، زروانی، مانوی و کیش مزدک»، «حکمت مغان»، «تأثیر ادیان و اساطیر پیش زرتشتی بر اندیشه زرتشت و دین زرتشتی»، «حکمت، اخلاق و عرفان ایران باستان و تأثیر آن بر حکمت، اخلاق و عرفان بعد از اسلام»، در نظر گرفته‌شده است.

خبرنامه شماره 11

طبیعت ایران

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات