خبرنامه شماره 13

دیدار و گفتگوی جمعی از مسئولان فرهنگسرای شفق با رئیس بنیاد ایرانشناسی

خبرنامه شماره 13

روز ششم شهریورماه جمعی از مسئولان فرهنگسرای شفق، با آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، دیدار و گفتگو كردند.

در این دیدار آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای فرمودند ، هر مؤسسه‌ای باید بسمت انسانیت و احساس مسئولیت پیش رود، و تنها در این صورت است كه هر عمل و گامی که برداشته میشود، به هدف نزدیکتر می شود. ایشان آمادگی بنیاد ایرانشناسی را در همكاری با فرهنگسرای شفق بمنظور گسترش فعالیتهای موثر در زمینه‌‌های فرهنگی و هنری اعلام کردو افزود ایرانشناسی یکی از مباحثی است که باید به فرزندان این مرز و بوم ارائه شود و در این زمینه میتوان همكاریهای دوجانبه و پرثمری را داشت.

دیدار معاون اطلاع رسانی بنیاد با رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی

سوم شهریور ماه سال جاری آقای دکتر علیزاده ، معاون اطلاع رسانی و امور بین الملل بنیاد با آقای دکتر عامری رایزن فرهنگی در بوسنی دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسه به بررسی امکانات و پتانسیل ها برای گسترش ایرانشناسی در بوسنی و نحوه همکاری بنیاد با رایزنی فرهنگی ایران درآن کشور پرداخته شد .

خبرنامه شماره 13

آقای دکتر علیزاده به تشریح فعالیتهای بنیاد و نیز ایجاد زمینه های همکاری با رایزنی جهت معرفی دانشجو در مقطع فوق دکترای ایران شناسی، برگزاری دوره های دانش افزایی توسط بنیاد ایران شناسی و فراهم کردن زمینه عقد تفاهم نامه با دانشگاه های مادر در بوسنی پرداخته وآقای دکتر عامری پیشنهاد همکاری با رایزنی فرهنگی برای تاسیس موسسه مطالعاتی ایران و بالکان در منطقه بالکان را دادند.

کتاب ایران‌شناسی برای فارسی آموزان خارجی منتشر شد

کتاب ایران‌شناسی با همکاری مشترک بنیاد سعدی و انتشارات فاطمی و با هدف آشنایی با زبان فارسی و تقویت مهارت‌های زبانی برای فارسی آموزان خارجی منتشر شد. مخاطب اصلی این کتاب، دانشجویان خارجی رشته ایرانشناسی، شرق‌شناسی و شرکت کنندگان در سطوح میانی و فوق میانی دوره‌های دانش‌افزایی داخل ایران هستند.کتاب ایران شناسی به دانشجویان خارجی کمک می‌کند اطلاعات خوبی در مورد کشور ایران به دست آورند و با ویژگی‌های فرهنگی ایران، جغرافیای طبیعی ، تاریخ کهن ، تاریخ ایران امروز ، ادبیات غنی و مشاهیر ادبی ایران آشنا شوند. درس‌های این کتاب همگی با تصاویری جذاب که هر یک نشان دهنده گوشه‌ای از تمدن ایران هستند، تزئین شده‌اند.

خبرنامه شماره 13

برگزاری کنگره بین المللی زبان و ادبیات

به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه های زبان و ادب و فرهنگ کشور، "کنگره بین المللی زبان و ادبیات" در مهر ماه 1395 در مشهد برگزار خواهد گردید.محورهای این کنگره شامل :ترویج زبان و ادب فارسی، جایگاه زبان و ادب فارسی و ایران ¬شناسی در جهان، کتاب شناسی، نسخه شناسی، ادبیات تطبیقی، زبان فارسی و شیعه، دستورزبان، زبان¬شناسی، تاریخ زبان و گویش های رایج زبان فارسی ، عربی و انگلیسی و.... می باشد.

خبرنامه شماره 13

توسعه ایران‌شناسی در روسیه

آقای دکتر ملکی رایزن فرهنگی كشورمان در نشست بررسی «راهکارهای توسعه ایران‌شناسی در روسیه و کشورهای مشترك‌المنافع» که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شداظهار داشت تمام ایران‌شناسان به تمدن ایران زمین بسیار احترام می‌گذارند و آن را یک فرهنگ مقتدر و صاحب جایگاه ویژه می‌دانند؛ ایران‌شناسی، شناخت تنوع اقوام، ملت‌ها، ادیان و حوزه‌های فرهنگی است که در قلمروی تاریخی تمدن ایران قرار می‌گیرند.وی در ادامه با بیان این‌كه در سال 2018، دویستمین سال مراسم بینانگذاری ایران‌شناسی در دانشگاه سن‌پترزبورگ روسیه برگزار خواهد شد، گفت: در طول این دو قرن، 500 ایران‌شناس در این كشور فعالیت كرده و تا امروز بالغ بر 120 ایران‌شناس تربیت كرده است.

ویژگی ایران‌شناسی در روسیه، وجود میراث مکتوب بی‌نظیر در این منطقه است. برای نمونه در قازان 12 هزار نسخه خطی به زبان‌های عربی، ترکی و فارسی وجود دارد. موزه آرمیتاژ سن‌پترزبورگ از قلمرو سرزمینی ایران امروز، 6 هزار قطعه اثر دارد. سال گذشته، این موزه کتابی را درباره آثار مسی ایرانی منتشر کرد که حدود یك‌هزار صفحه دارد.آقای ملكی تصریح كرد: بنیاد بین‌المللی ایران‌شناسی، حدود هشت سال پیش به عنوان یک نهاد علمی روسی در فدراسیون روسیه ثبت شده است و قطعاً می‌تواند به عنوان حامی مطالعات ایران‌شناسی در منطقه و روسیه ایفای نقش کند.

اتاق ایران‌شناسی در دانشگاه راجشاهی

با پیگیری‌های رایزنی فرهنگی ایران "اتاق ایران" در دانشگاه راجشاهی بنگلادش تاسیس گردید.در همین رابطه مقرر شد اقدامات اولیه برای راه اندازی بخش زبان فارسی دانشگاه از سوی رایزنی فرهنگی ایران انجام گیرد .

در حال حاضر، 173دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه راجشاهی مشغول به تحصیل می باشند که 140 نفر در مقطع لیسانس، 25 نفر فوق لیسانس و 8 نفر در مقطع پیش دکتری و دکترا تحصیل می‌کنند. تعداد استادان نیز 10 نفر است که همه آنها دارای مدرک دکترای زبان فارسی هستند.

روز ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن

نمایندگانی از ایران در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب پكن که در شهریور ماه سال جاری برگزار شد حضور یافته و کتاب‌های نفیسی درباره گردشگری، میراث تاریخی ایرانی و اسلامی به زبان‌های انگلیسی و فارسی را ، در غرفه کشورمان به نمایش گذاشتند .در حاشیه برپایی این نمایشگاه، مراسمی ویژه «روز ایران» با همکاری مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و رایزنی فرهنگی كشورمان برگزار گردید. در ادامه، دانشجویانی از چندین دانشگاه‌ چین، اشعاری را از شعرای کشورمان به زبان فارسی و چینی خواندند.

آموزش مقدماتی زبان فارسی در تایلند

دوره آموزش مقدماتی زبان فارسی كه دی‌ماه سال گذشته، در رایزنی فرهنگی ایران در تایلند برگزار شده بود، در شهریورماه با برگزاری آزمون، به پایان رسید. با توجه به استقبال فارسی‌آموزان ، دوره مقدماتی برای داوطلبان جدید برگزار خواهد شد .

خبرنامه شماره 13

شهر تهران

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات