خبرنامه شماره 17

دیدار نوروزی كاركنان بنیاد ایرانشناسی باآیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای

چهاردهم فروردین‌ماه سال 1396 كاركنان بنیاد ایرانشناسی، ضمن دیدار با آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، از رهنمودهای ایشان برای سال جدید بهره‌مند شدند. در این دیدار رئیس بنیاد ضمن تبریك فرارسیدن ایام بهار و نو شدن دوباره طبیعت، بیان داشت: آنچه خداوند بعنوان طبیعت برای ما آفریده، بطور طبیعی دارای سختی و نرمی و فراز و نشیب هایی است. امیدوارم در سال نو، از بهترینهای این نظام طبیعی بهره‌مند بوده و از سختیها و رنجها و آفتهای آن به دور باشید.

خبرنامه شماره 17

آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای در ادامه از به ودیعه نهاده شدن دستگاهی رابط با جهان هستی، در وجود هر انسان، با عنوان «عقل» یاد كرد و افزود در راستای همسویی با قوانین حاكم بر جهان هستی، باید توجه خود را به دین، كه همان فطرت و رابط ما با جهان هستی است، معطوف كرد. ایشان در پایان سخنان خود خواستار انجام امور واگذار شده به همكاران، باتكاپویی جدید شد، تا نو شدن و تحول را در تمامی امور بنیاد بتوان به تماشا نشست.

خبرنامه شماره 17

همایش گاهنگاری تطبیقی ایران و جهان

بنیاد ایران شناسی بمنظور شناساندن جایگاه و نقش فرهنگی ایران در پیشتازی مولفه های رشد جوامع انسانی ، همایش گاهنگاری ایران و جهان " از دوران پارینه سنگی تا پایان عصر آهن" را در روز دوشنبه 11 اردیبهشت ماه 1396برگزار خواهد کرد.

در این همایش از جدول تطبیقی گاهنگاری ایران و جهان «از دوران پارینه‌سنگی تا پایان عصر آهن» رونمایی خواهد شد.

خبرنامه شماره 17

برپایی نمایشگاه عكسهای منتخب ششمین جشنواره عكس بنیاد ایرانشناسی در فرهنگسرای «ارسباران»

خبرنامه شماره 17

نمایشگاه عكسهای منتخب ششمین جشنواره عكس بنیاد ایرانشناسی، با موضوع «جلوه‌های فرهنگ و هنر ایرانی»، از بیستم فروردین‌ماه سال جاری بمدت 10 روز ، در فرهنگسرای «ارسباران» آغاز بكار كرد.

آیین گشایش این نمایشگاه با حضور آقایان دکتر علیزاده؛ معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی، دكتر محسن سلیمانی، مدیر فرهنگسرای ارسباران و جمعی از علاقه‌مندان به هنر عكاسی و ایرانشناسی، برگزارشد.

خاطر نشان میسازد، در بهمن‌ماه سال گذشته 5061 عکس از 734 عکاس به دبیرخانه ششمین جشنواره عكس ایرانشناسی ارسال شد كه 3290 قطعه عکس مربوط به بخش حرفه‌ای و 1771 عکس مربوط به بخش غیرحرفه‌ای بود. 90 قطعه عکس از 72 عکاس- شامل 77 قطعه عكس در بخش حرفه‌ای و 13 قطعه در بخش غیر حرفه‌ای به بخش نمایشگاهی جشنواره راه پیداکرد.

مراسم شعرخوانی سلام بر بهار در بلگراد

برنامه شعرخوانی سلام بر بهار با حضور زبان‌آموزان فارسی مدرسه زبان بلگراد، در روز 16 فروردین 1396 با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در صربستان، برگزار شد.

در این برنامه به معرفی فرهنگ، طبیعت و جلوه های زندگی ایران پرداخته شد و سپس رایزن فرهنگی ایران درباره نوروز در ایران و اشعار بهار یه فارسی سخنانی ایراد کرد .سپس زبان‌آموزان شعرهایی به زبان فارسی از شاعران بزرگ ایرانی در وصف بهار خواندند و ترجمه کردند. این مراسم با اهدای کتاب مجموعه داستانی "آبی اما به رنگ ارغوان" نوشته مهدی شجاعی به زبان صربی، به زبان‌آموزان به پایان رسید.

برگزاری جشن نوروز دربرخی از کشورها

ایتالیا

در این آیین که به همت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران برگزار شد، دیپلمات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران در رم و خانواده های آنها، ایرانیان مقیم و ایتالیایی های علاقه مند به این جشن باستانی از جمله پروفسور 'آدریانو رسی' استاد شهیر ایران شناس ایتالیایی حضور داشتند.

سنت پترزبورگ

همچنین به مناسبت آغاز سال جدید در روز دوشنبه 30 اسفند ماه با حمایت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو از سوی انجمن دوستی ایران و روسیه جشن نوروز با شرکت جمع کثیری از ایرانیان و روس زبانان علاقمند به ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم کلیپ جاذبه های طبیعی و فرهنگی ایران برای حضار به نمایش گذاشته شد و سپس تنی چند از مقامات به ایراد سخنرانی در خصوص اهمیت نوروز و سنت های مرتبط با آن پرداختند . سپس دانشجویان گروه زبانهای ایرانی اشعاری به زبان فارسی خواندند و در ادامه یکی از محققان موزه قوم شناسی

(The Russian Museum of Ethnography) در ارتباط با سنتهای نوروز و اولین آشنایی مردم روس با نوروز برای حضار توضیحاتی ارائه نمود.

قزاقستان

به همتِ وابستگی فرهنگی ایران در آلماتیِ و با همکاری موزه ملی قزاقستان، جشنواره نوروزی ایران، تحت عنوان « رنگ های شاد نوروز » با حضور سركنسولِ محترم ج.ا.ایران، ایرانیان مقیم ، استادان و دانشجویان و هنرمندان و نیز مسئولانِ شهر آلماتی برگزار گردید .

سمینار مطالعات ایران، نشست ایرانشناسان در ژاپن

« سمینار مطالعات ایران » که هر سال آخر ماه مارس (اوایل فروردین ماه) دریکی از دانشگاه‌های ژاپن برپا می شود، در پنجم و ششم فروردین ماه 1396، در دانشگاه دایتوبونکا برگزار شد. طبق روش دکتر تاکه‌شی کاتسوفوجی Takeshi Katsufuji استاد سابق دانشگاه مطالعات خارجی اوساکا و بنیانگذار این سمینار، علاوه بر سخنرانی های علمی ، کلیه شرکت‌کنندگان گزارشی پیرامون فعالیت علمی سال گذشته خویش را ارایه دادند. این سمینار در سال 2018 در دانشگاه دوشیشا شهرکیوتو برگزار خواهد شد.

خبرنامه شماره 17

موسیقی سنتی کرمانشاه- ایران

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات