خبرنامه شماره 20

«شهر يزد» ثبت جهاني يونسکو شد

خبرنامه شماره 20

شهر يزد، به عنوان نخستين شهر تاريخي ايران و و بيست‌ودومين اثر تاريخي کشور درفهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيد.

پس از گذشت 9 سال از قرار گرفتن پرونده‌ اين شهر تاريخي در فهرست ميراث موقت جهاني، در روز 18 تير 96 «شهر تاريخي يزد» به عنوان يکي از نخستين شهرهاي خشتي دنيا در چهل و يکمين اجلاس کميته ميرات جهاني يونسکو به ثبت رسيد.

چهل و يکمين اجلاس کميته ميراث جهاني يونسکو در روز 11 تير 96 به ميزباني شهر کراکوف لهستان آغاز به کار کرد.

کشف سکه هاي تاريخي از شهر باستاني اوجان

خبرنامه شماره 20

بررسيهاي باستانشناسي در شهر باستاني اوجان به کشف آثاري از دوره‌هاي ايلخاني و سلجوقي از جمله سفال، سکه و سه برج آرامگاهي منجر شد .

بنا بر اظهارات رحيم ولايتي سرپرست هيئت شناسايي، مهمترين يافته‌هاي باستانشناسي در اين کاوش عبارتند از: نمونه هاي فراوان سفالهاي سلجوقي و ايلخان، سکه‌هاي مسي، آثار دو قبرستان ايلخاني با خشتهاي مربع خاص دوره ايلخاني، دو برج آرامگاهي با ريشه مدور در داخل محوطه و يک برج آرامگاهي با ريشه مدور در خارج از محوطه شهر اوجان.

وي با اشاره به پيشينه تاريخي شهر ايلخاني اوجان گفت: شهر تاريخي و باستاني اوجان از جمله شهرهاي مهم دوره ايلخاني(اقامتگاه تابستاني خاندان شاهي ايلخاني) در جنوب شهر امروزي بستان‌آباد آذربايجان شرقي است که در دوره غازان‌خان ايلخاني بازسازي و مورد استفاده قرار گرفته است.

کشف بقاياي معماري دوران عصر آهن در نيشابور

خبرنامه شماره 20

در نخستين فصل کاوشهاي باستانشناسي دانشگاه نيشابور در محوطه باستاني «سه تپه» نيشابور، بقاياي معماري باشکوهي از دوره عصر آهن (اواخر هزاره دوم و اوايل هزاره اول قبل از ميلاد) در اين محوطه کشف و شناسايي شد .

حسن باصفا سرپرست تيم کاوش گفت: دوره‌هاي تاريخي و پيش از تاريخ اين شهرستان به‌نوعي مغفول مانده و اميدواريم بتوانيم حلقه‌هاي مفقود را پيدا کنيم. بازشناسي فرهنگ و اقتصاد مردم نيشابور در عصر آهن و نيز تعيين ارتباطات فرهنگي و فرامنطقه‌اي با مناطق همجوار از جمله آسياي مرکزي از ديگر اهداف اين کاوش است . محوطه باستاني سه تپه در فاصله حدود 20 کيلومتري جنوب شرقي نيشابور و در مجاورت رودخانه فصلي کال‌شور قرار دارد.

انتشار چهارمين شماره فصلنامه آموزشي «فانوس فارسي » در صربستان

خبرنامه شماره 20

چهارمين شماره فصلنامه «فانوس فارسي»، ويژه فصل بهار، به همت رايزني فرهنگي ايران در صربستان و با سردبيري سعيد صفري، استاد فارسي دانشگاه بلگراد صربستان، منتشر شد. نشريه «فانوس فارسي»، که با انتشار چهارمين شماره، يکساله شده است، يک نشريه آموزشي ويژه فارسي‌آموزان خارجي است که با هدف تهيه محتواي آموزشي هدفمند براي تقويت مهارتهاي فارسي‌آموزي غير فارسي‌زبانان به صورت الکترونيکي و به رايگان در اختيار فارسي‌آموزان، مدرسان زبان فارسي و مراکز آموزشي در سراسر جهان قرار مي‌گيرد. نکته جالب اين نشريه الکترونيکي استفاده از طنز و کاريکاتور براي آموزش بهتر است.

مخاطبان اصلي اين فصلنامه، فارسي آموزان بزرگسال سطح آموزشي مياني و بالاتر از آن در سراسر جهان هستند. مدير‌مسئول اين نشريه محسن سليماني، رايزن فرهنگي ايران در صربستان و نماينده بنياد سعدي در امر آموزش زبان فارسي در جهان و سردبير و تهيه کننده محتواي آموزشي آن سعيد صفري، مدرس اعزامي بنياد سعدي به دانشگاه بلگراد است.

شماره چهارم اين نشريه در 32 صفحه منتشر شده است. چهارمين شماره از «فانوس فارسي» که همزمان با «روز پاسداشت زبان فارسي» (25 ارديبهشت) منتشر شده، از کارگاههاي آموزشي مختلف از جمله «واژه‌آموزي»، «خواندن و درک مطلب»، «نگارش» و «ساخت زبان فارسي» تشکيل شده است. تصوير روي جلد اين شماره فانوس، آرامگاه شاعر بزرگ فارسي، فردوسي در توس است و شعري زيبا به قلم يکي از فارسي‌آموزان بلگراد و همچنين اخبار تازه‌ترين اقدامات بنياد سعدي در حوزه آموزش زبان فارسي نيز، پايان‌بخش چهارمين فصلنامه «فانوس فارسي» است.

برپايي «روز فرهنگ ايران» در شهر تالدي کورگان قزاقستان

خبرنامه شماره 20

«روز فرهنگ ايران» با همکاري شهرداري تالدي کورگان و سازمان سياست داخلي قزاقستان در شهر «تالدي کورگان» استان آلماتي برگزار شد. اين روز شامل برنامه‌هاي مختلفي از جمله: ديدار با رييس سازمان سياست داخلي و امضاي تفاهمنامه همکاري، برپايي نمايشگاه صنايع‌دستي، پخش فيلمهاي ايراني به زبان روسي و ديدار با کانون جوانان شهر تالدي کورگان و کنفرانس مطبوعاتي و گردش در شهر بود.

شرکت‌کنندگان از نمايشگاه صنايع‌دستي ايران بازديد کردند. در نمايشگاه مذکور، پارچه‌هايي از صنايع‌دستي، منبت‌کاري، ميناکاري، خاتم‌کاري و تابلوهاي زيبايي از داستانهاي شاهنامه حکيم فردوسي در معرض نمايش قرار گرفته بود. همچنين آقاي سيد جواد جلالي کياسري؛ رايزن فرهنگي ايران در آلماتي، از موزه تاريخ محلي اين شهر، کانون استعدادهاي درخشان مربوط به دانشجويان نابغه و دانش‌آموزان با‌استعداد و مبتکر ديدار نمود.

برگزاري کنفرانس نمادشناسي در هنر ايران

در آبان ماه 96 ، کنفرانس نمادشناسي در هنر ايران با محوريت هنرهاي بومي، به همت دانشگاه بجنورد برگزار خواهد شد. محورهاي اين کنفرانس، نمادگرايي در هنرهاي دستي و بومي و آيين و مراسم بومي، پيشينه نمادشناسي در ايران، نمادشناسي در تمدن، ادبيات، مذهب، روانشناسي، گرافيک و شهرسازي است. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بيشتر ميتوانند به سايت همايش به آدرس اينترنتي: irlit2017.com مراجعه کنند.

برگزاري همايش سعدي و ويکتور هوگو در پاريس

خبرنامه شماره 20

پس از برگزاري همايش‌هاي سعدي و پوشکين، سعدي و يونس‌ امره، سعدي و سروانتس، سعدي و مُتنّبي، و سعدي و کنفوسيوس در پنج سال گذشته، امسال همايش سعدي و ويکتور هوگو به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در فرانسه، مرکز فرهنگي شهر کتاب، مرکز سعدي‌شناسي و مرکز مطالعات هوگو وابسته به دانشگاه پاريس هفت در روز جمعه نوزدهم خرداد ماه 96 در تالار کنفرانس کاپيتال 8 پاريس و با حضور علاقمندان در حوزه‌هاي فرهنگي و ادبي برگزار شد.

در اين همايش يک روزه که با حضور دکتر احمد جلالي سفير ايران در يونسکو و جمال کامياب رايزن فرهنگي ج.ا.ايران در پاريس برگزار شد، پژوهشگران ايراني و فرانسوي همچون دکتر کلود ميه رئيس مرکز ويکتورهوگوشناسي دانشگاه پاريس، علي اصغر محمدخاني معاون بين‌الملل شهر کتاب، دکتر فرانک لوران استاد ادبيات دانشگاه مان فرانسه، دکتر کورش کمالي سروستاني رئيس مرکز سعدي‌شناسي، دکتر ژان مارک هووس مدير تحقيقاتي در مرکز ملي پژوهش‌هاي علمي فرانسه، دکتر حسين بيگ باغبان استاد دانشگاه و رئيس مرکز مطالعات ايراني آلزاس در استراسبورگ، پروفسور فرانسيس ريشار نويسنده و ايرانشناس فرانسوي، و دکتر ليلي انور استاد دانشگاه پاريس و برگزيده جايزه کتاب سال تهران، به سخنراني و بحث و گفتگو پيرامون اين دو چهره شاخص ادبي ايران و فرانسه پرداختند.

برپايي نمايشگاه عکس «ايران و ايرانيان» در استانبول

خبرنامه شماره 20

آثار عکاسان ترکيه‌اي از شهرها و طبيعت ايران در قالب نمايشگاه «ايران و ايرانيان» در شهر استانبول ترکيه به نمايش عمومي درآمد.

طنين حلواچي، سليم اونال، مددشير و علي جوشگون، اعضاي اتحاديه عکاسان استانبول در ارديبهشت ماه‌96 به منظور عکاسي از شهرهاي اصفهان، شيراز، يزد، کاشان و جامعه شهري ايران، به کشورمان سفر کردند. اين نمايشگاه با حضور علاقمندان، اعضاي اتحاديه عکاسي و عبدالرضا راشد وابسته فرهنگي ج.ا.ايران، در يکي از گالريهاي استانبول برپا شد.

عبدالرضا راشد در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه اظهار کرد: هنرمندان در هر کشور افراد تاثيرگذار و به عنوان گروه مرجع به شمار مي‌آيند و آنچه در قاب هنري افراد ارايه ميشود برداشتهاي متفاوت و ماهرانه آنان است که افراد عادي توانايي درک آن را ندارند و به همين دليل گروه مرجع شناخته ميشوند.

راشد در پايان با اشاره به ارتباط خوب دو کشور ايران و ترکيه، بر نقش هنرمندان براي تقويت ارتباطات مردمي تاکيد کرد و از همه هنرمندان براي سفر به ايران دعوت به عمل آورد و گفت رايزن فرهنگي ج.ا.ايران در استانبول آماده همه گونه مساعدت براي تسهيل سفر عکاسان به ايران است و البته دعوت ميشود با موضوع پيشرفت و آباداني در ايران هم تصويربرداري داشته باشند.

کتاب «افسانه‌هاي باستاني ايران» در ايتاليا منتشر شد

خبرنامه شماره 20

کتاب «افسانه‌هاي باستاني ايران» در ايتاليا منتشر شد. اين کتاب در قالب 194 صفحه در سه بخش "حکايتهاي شاه و مشاهير"، "حکايتهاي جهان حيوانات" و "حکايتهاي اخلاقي"، حدود 50 حکايت از "مرزبان‌نامه"، "قابوسنامه"، "سندبادنامه" و "مثنوي معنوي" را در‌بر‌ميگيرد.

سومين جشنواره بين المللي اقوام و قبايل بومي شهر برگامو ايتاليا برگزار شد

خبرنامه شماره 20

سومين جشنواره بين‌المللي اقوام و قبايل بومي شهر برگامو ايتاليا با همکاري رايزني فرهنگي ج.ا.ايران در ايتاليا و با حضور گروه هنري – بومي عشاير ايل قشقايي برگزار شد. اين گروه متشکل از 8 نفر از ايل قشقايي در ميان 38 گروه هنري – بومي کشورهاي مختلف بود. با همکاري رايزني فرهنگي ج.ا.ايران در ايتاليا، غرفه دائمي از ادوات زندگي عشايري؛ دار قالي و... در محل اين جشنواره داير و 5 نوبت موسيقي زنده و نمايش آييني اجرا شد.

برپايي دو همايش "طب سنتي" و "ايل قشقايي، هنر و صنايع دستي" از ديگر بخشهاي اين جشنواره بود.

برگزاري شب شعر فارسي در آلباني

خبرنامه شماره 20

شب شعر فارسي به پيشنهاد کريستين کرووشي، دانشجوي ارشد رشته تئاتر و سينماي آلبانيايي و به همت رايزني فرهنگي كشورمان در شهر كورچا (پايتخت فرهنگي آلباني) برگزار شد.

اين شب شعر با همکاري شهرداري، مرکز تئاتر شهر کورچا و ديگر نهادهاي فرهنگي اين شهر و با شركت هنرمندان مطرح آلبانيايي و با حضور محمدنيا سفير ايران در آلباني و زاميرا کيتا، رييس مرکز هنر و تئاتر كورچا برگزار شد. كرووشي همچنين به بهانه برگزاري اين شب شعر كه معرف فرهنگ و تمدن ايران بود، مصاحبه‌هايي با هفت شبکه تلويزيوني آلباني انجام داد و در آن ادبيات، فرهنگ و شعراي ايراني، را معرفي کرد.

شعرخواني و دكلمه خانم انکليدا کاماني از اشعار عمر خيام با هنرنمايي زنده گروه موسيقي، اجراي حدود 140 بيت از اشعار عمر خيام و ديگر شعراي ايراني توسط ديميتر ارگوتسکا، بازيگر معروف و دارنده مدال استاد بزرگ، ندريچيم جپا، استاد و دارنده مدال هنرمند شايسته، خانم روزا آناگنوستي، چهره شاخص هنري در آلباني و دارنده مدال استاد بزرگ، خانم زاميرا کيتا، رييس مرکز هنر و تئاتر کورچا و بازيگر قديمي و پرآوازه آلباني به همراه کريستين کرووشي، از ديگر برنامه‌هاي شب شعر عمر خيام بود.

رونمايي از کتاب «گلستان سعدي» به زبان مالايي در مالزي

خبرنامه شماره 20

در روز بيستم تير ماه 96 ، در دومين برنامه از مجموعه برنامه‌هاي روز ادبيات ايران در مالزي، از کتاب گلستان سعدي به زبان مالايي رونمايي ميشود. اين برنامه به همت رايزني فرهنگي ج.ا. ايران و کتابخانه ملي مالزي و با حضور مدير کتابخانه ملي مالزي و خانم افخم سفير ج.ا. ايران در مالزي در محل کتابخانه ملي مالزي برگزار ميشود.

برگزاري جشنواره فرهنگ و هنر خوشنويسي اسلامي هنرمندان ايران و مالزي

خبرنامه شماره 20

جشنواره فرهنگ و هنر خوشنويسي اسلامي هنرمندان ايران و مالزي به همت رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران و با همکاري موزه هنرهاي اسلامي مالزي از 14 تا 19 ژوئن برگزار ميشود. اين جشنواره شامل برنامه‌هايي همچون کتابت و تذهيب سوره ياسين توسط هنرمندان ايراني و مالايي و نشست علمي «تاريخ خط و هنر اسلامي» با سخنراني استادان و پژوهشگران ايراني و مالايي است. در اين جشنواره کارگاههاي آموزشي نيز توسط هنرمندان ايراني با موضوع خط نستعليق، تذهيب ايراني و خط نقاشي برگزار خواهد شد.

سخنراني با موضوع: «هنر معماري ايراني اسلامي » در کتابخانه شهر بلگراد

خبرنامه شماره 20

روز 29 خرداد 96 با همکاري رايزني فرهنگي ج.ا. ايران در صربستان و انجمن دوستي ايران صربستان، مراسم سخنراني با موضوع: هنر معماري ايراني اسلامي، در کتابخانه عمومي بلگراد برگزار شد. در اين مراسم پروفسور دراگان چالوويچ استاد هنر و معماري اسلامي و نشانه‌شناسي دانشگاه جان‌نزبيت با نشان دادن تصاويري از بناهاي معماري و نقشه‌هاي آنها در شهرهاي مختلف ايران همچون اصفهان، يزد، کاشان و ... به شرح تاريخچه و ويژگيهاي ساخت و کارکرد اين بناها پرداخت. به باور وي معماري ايراني قبل از اسلام روي معماري بعد از اسلام در ايران تاثير داشته است. وي که بيشتر درباره معماري اسلامي عهد سلجوقيان سخن ميگفت به شرح عناصر معماري ايراني اسلامي پرداخت. به علاوه در بخشي از سخنان خود نيز درباره خانه‌هاي مسکوني سخن گفت و ويژگيهاي امنيت، نوع آب و هواي محيط و... را در ساخت آنها مورد بررسي قرار داد.

خبرنامه شماره 20

خبرنامه شماره 20

خبرنامه شماره 20

چاه هاي تِلا- جزيره قشم

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات