خبرنامه شماره 21

چاپ و انتشار شماره هاي 39 و 40 فصلنامه «ايران نامه» در قزاقستان

خبرنامه شماره 21

شماره‌هاي 39 و 40 فصلنامه روسي زبان «ايران‌نامه» از سوي وابستگي فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان منتشر شد.

اين فصلنامه علمي و پژوهشي در سال 2007 ميلادي با تلاشهاي ايرانشناس برجسته، دکتر «صفر عبدالله» در وزارت فرهنگ و اطلاعات قزاقستان ثبت و از آن سال تاکنون، پيوسته منتشر شده است. هدف اصلي اين نشريه معتبرِ بين‌المللي چاپ مقالات علمي و پژوهشي در زمينه فرهنگ و تمدن ايران، تاريخ و جغرافيا و زبان فارسي و آيينهاي ملي ايرانيان با نگاهي کارشناسانه است.

يکي از مهمترين ويژگيهاي اين مجله، چاپ مقالاتي است که از فارسي به روسي ترجمه شده‌اند. اين فصلنامه، تنها نشريه روس‌زبان نماينده فرهنگ و تمدن ايراني است و مقالات آن در سراسر جهان به عنوان مرجعي براي غير روس‌زباناني که روسي ميدانند و در زمينه ايرانشناسي فعاليت ميکنند، مورد بهره‌برداري قرار ميگيرد.

کشف يک مکان آئيني در دهلران

خبرنامه شماره 21

بقاياي يک مکان آييني به همراه چندين جسد از دوره نوسنگي بي‌سفال در تپه علي‌کش دهلران کشف شد. سرپرست هيات لايه‌نگاري گفت: جسدها به حالت چمباتمه و بر اساس مطالعات اوليه مربوط به هر دو جنس مذکر و مؤنث بوده که در سنين کودکي تا کهنسالي فوت شده‌اند. او با اشاره به وجود اطلاعات مفيدي از تپه «علي¬‌کش» که در نتيجه کاوشهاي قبلي در دهه 1340 خورشيدي به دست آمده بود، افزود: با اين حال ابهامات زيادي نيز وجود دارد که اميدواريم با تکميل مطالعات و انجام آزمايشهاي مختلف بتوان اطلاعات مناسبي از تاريخ سکونت در اين محوطه و ماهيت معيشتي ساکنان آن به دست آورد و ابهامات مرتبط با باستانشناسي آن را روشن کرد.

برگزاري کنفرانس مطالعات ايراني در برلين

روز نخست دومين کنفرانس مطالعات ايراني با موضوع: فرهنگ، هنر، ادبيات و جامعه عهد قاجار با حضور استادان و پژوهشگران ايرانشناس از کشورهاي ايران، آلمان، فرانسه، لهستان، کانادا و سوئيس در تاريخ 30 ژوئن تا 2 ژولاي 2017 در محل خانه ايران در شهر برلين برگزار شد. در روز نخست اين کارگاه، دبيران؛ کاردار سفارت و معاون سفير ج.ا.ا. در آلمان در جمع ايرانشناساني از کشورهاي مختلف سخنراني کرد.

از جمله برنامه‌هاي جانبي اين کنفرانس علمي، برگزاري يک کارگاه خوشنويسي براي شرکت‌کنندگان و نيز برگزاري کارگاه موسيقيايي عهد قاجار با عنوان « تاثيري که تعزيه بر رديف شدن موسيقي سنتي ايران نهاد» توسط دکتر توماس اوگر و استاد سيف الله شکري در محل رايزني فرهنگي ج.ا.ا. در آلمان بود.

خبرنامه شماره 21

خبرنامه شماره 21

کشف بخشي از سامانه آبرساني مجموعه ارگ بم

خبرنامه شماره 21

در کاوش باستانشناسي برج 46 موسوم به "شترگلو" واقع در باروي غربي مجموعه ارگ بم، بخشي از سامانه‌ آبرساني داخلي اين برج شناسايي شد.

سرپرست هيات کاوش باستانشناسي گفت: اين سامانه آبرساني، آب حمام عمومي شهر را از طريق مجرايي فرعي تأمين ميکرده است. اين باستانشناس با اشاره به اين که شهر بم يکي از مهمترين شهرهاي تاريخي در جنوب شرق ايران است، افزود: اين ساختار، سيماي يکي از معدود و در عين حال مهمترين شهرهاي سنتي و تاريخي ايران را نمايش ميدهد.

وي با اشاره به قرارگيري مجموعه «ارگ بم» در شمال شرق شهر کنوني، گفت: پس از زلزله‌ ديماه سال 1382، با وجود آسيبي که اين مجموعه ديد، امکاني فراهم شد تا پاره‌اي از ساختارهاي معماري که پيش از آن شناخت کافي از آنها وجود نداشت، مطالعه شوند.

وي افزود: نتايج مطالعات پژوهشگراني مانند «هاينس گوبه»، «شهريار عدل» و «مسعود آذرنوش» نشان داد که مجموعه ارگ بم ويژگيهاي ساختاري يک شهر هيپودامين (شطرنجي) را داراست که نمونه‌هاي زيادي از آن در بين‌النهرين و آسياي ميانه شناسايي شده ‌است.

بررسي و مطالعه ساختار و سامانه آبرساني در اين جبهه ضرورتي بود که کاوش باستانشناسي اين برج را توجيه ميکرد و با انجام مستندسازي اين سازه در فروردين ماه سال 96 با همکاري وزارت فرهنگ ايتاليا و پس از آن اخذ مجوز از پژوهشکده باستانشناسي در ارديبهشت‌ و خرداد 96، مرحله‌ دوم مطالعات ميداني آغاز و پايان يافت.

برپايي نمايشگاه عکس ايران زيبا در اوفا

در روز پنجشنبه 15 تيرماه 96، نمايشگاه عکس «ايران زيبا» در حاشيه برگزاري همايش دو روزه فرهنگي- اجتماعي روسيه و ايران در محل«کنگرس هال» شهر اوفا، پايتخت جمهوري باشقيرستان با حضور شخصيتهاي سياسي و فرهنگي ايران و روسيه برگزار شد .

در اين نمايشگاه 22 تابلو از تصاوير بخشهاي مختلف ايران با موضوعات گردشگري، اماکن تاريخي، معماري ايراني و اسلامي و ايران امروز، با هدف آشنايي روسها با گوشه‌هايي از جاذبه‌هاي طبيعي، فرهنگ، تاريخ و همچنين آثار و صنايع دستي ايران کهن در معرض نمايش قرار گرفت. همچنين در حاشيه اين همايش، نمايشگاهي از آثار منتشر شده با موضوعات شناخت و مقابله با افراطي‌گري، کتب فقهي، همزيستي مسالمت‌آميز اديان، ادبيات داستاني و شعر به زبان روسي ارائه شد.

در اين همايش که با برنامه‌ريزي آژانس فدرال اقوام فدراسيون روسيه به ميزباني رستم حميدوف رئيس جمهوري باشقيرستان تدارک ديده شده بود، مهدي سنايي سفير جمهوري اسلامي، رضا ملکي رايزن فرهنگي سفارت ايران در روسيه، حجت‌الاسلام نواب رئيس دانشگاه اديان و مذاهب، نمايندگاني از وزارت ورزش و جوانان، سازمان گردشگري و ميراث فرهنگي ايران و ايگور بارنيوف رئيس آژانس فدرال اقوام، رئيس آژانس فدرال گردشگري روسيه، مسئولان فرهنگي و مذهبي روسيه و همچنين تني چند از مقامات محلي شرکت کردند.

از جمله مسائل مورد بررسي طرفين ايراني و روسي در اين همايش، مبارزه با خشونت و افراطي‌گري و ارائه راهکارهاي گسترش همکاريهاي متقابل در عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، جوانان و گردشگري بود.

دومين همايش بين المللي باستانشناسي جنوب شرق ايران

خبرنامه شماره 21

دومين همايش بين‌المللي باستانشناسي جنوب شرق ايران با همکاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور، پژوهشگاه ميراث فرهنگي کشور، پژوهشکده باستانشناسي کشور، دانشگاه زابل، دانشگاه تهران، دفتر همکاريهاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، بنياد ايرانشناسي، پايگاه استنادي علوم جهان اسلام، سيويليکا ، موزه ملّي ايران، انجمن علمي باستانشناسي ايران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي جنوب استان کرمان شروع به دريافت مقاله کرد.آخرين مهلت ارسال مقالات: 15 شهريور 1396ميباشد. اين همايش از 20 تا 23 آذرماه 96 در دانشگاه جيرفت برگزار خواهد شد.

علاقمندان ميتوانند جهت کسب اطلاعات بيشتر به سايت دانشگاه جيرفت به آدرس: http://ujiroft.ac.ir/FA.aspx مراجعه کنند.

خبرنامه شماره 21

نام اثر: نام آوران ناميرا

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات