خبرنامه 26

مرکز ايرانشناسي در دانشگاه ليسبون پرتغال تاسيس شد

در روز 24 ارديبهشت 97، مرکز ايرانشناسي در دانشکده هنر و علوم انساني دانشگاه ليسبون پرتغال تاسيس شد. پيش از اين فعاليتهاي علمي مرتبط با حوزه ايرانشناسي در کشور پرتغال بسيار اندک بود و به همين دليل بنياد ايرانشناسي تاسيس مرکزي به منظور گسترش مطالعات ايرانشناسي در آن کشور را مد نظر قرار داد. در روز 13 تيرماه 96 يک تفاهمنامه همکاري ميان دانشگاه ليسبون و بنياد به امضا رسيد و اين موضوع به عنوان يکي از مفاد تفاهمنامه‌ مذکور ثبت شد. با پيگيري بنياد ايرانشناسي و سفارت ج.ا.ايران در پرتغال سرانجام تاسيس اين مرکز محقق شد. دکتر سپيده رادفر نيز به پيشنهاد دانشگاه ليسبون و با موافقيت بنياد ايرانشناسي به عنوان رييس اين مرکز منصوب شد.

دکتر سپيده رادفر فارغ التحصيل رشته زبان و ادبيات فرانسه از دانشگاه تهران و آموزش فرهنگ و زبانهاي خارجي از دانشگاه سوربون پاريس است. وي سابقه تدريس در دانشگاههاي تهران و ليسبون را دارد و به زبانهاي فرانسه و پرتغالي مسلط است.

ديدار معاونت اطلاع‌رساني و اموربين‌الملل بنياد ايرانشناسي با اساتيد دانشگاه تالين ( استوني)

خبرنامه 26

روز 16 ديماه 96 گروهي از اساتيد و ايرانشناسان دانشگاه تالين کشور استوني با آقاي دکتر عليزاده معاون اطلاع‌رساني و امور بين‌الملل بنياد ايرانشناسي ديدار کردند. خانم دکتر کاترين نيگلاس معاون پژوهشي دانشگاه تالين و آقاي دکتر اليک استاد زبان و فرهنگ ژاپني از جمله افراد حاضر در اين ديدار بودند.

بنا بر اظهارات مسئولين دانشگاه تالين، مراکز علمي کشور استوني تاکنون فعاليت چنداني در زمينه ايرانشناسي نداشته‌اند‌ و دانشگاه تالين در صدد است، با همکاري کشور ايران نسبت به توسعه آموزش ايرانشناسي و زبان فارسي در کشور استوني اقدام کند. در حال حاضر زبان عربي، ترکي و فارسي در دانشگاه تالين تدريس ميشود، اما بدليل جايگاه خاص کشور ايران، مسئولين دانشگاه به دنبال ايجاد کرسي ايرانشناسي در آن دانشگاه هستند.

يکي از درخواستهاي هيئت مذکور همکاري دو کشور براي شرکت دانشجويان استونيايي در دوره‌هاي زبان فارسي و ايرانشناسي در مراکز علمي کشور ايران بود.

پايان طرح پژوهشي «تعليم و تربيت در استان آذربايجان غربي» در بنياد ايرانشناسي، شعبه اروميه

يکي از مدخلهاي دانشنامه جامع استان آذربايجان غربي با عنوان مدخل «تعليم و تربيت در استان آذربايجان غربي» در بنياد ايرانشناسي شعبه اروميه تکميل شد.

پژوهشهاي اين مدخل از اول ارديبهشت 96 در بنياد ايرانشناسي، شعبه اروميه آغاز شد و در 30 بهمن 96 به پايان رسيد. اين طرح شامل دو بند: آموزش سنتي و آموزش نوين است که در شهرهاي اروميه، خوي، چايپاره، مهاباد، مياندوآب، نقده، تکاب، شاهين‌دژ، سردشت، اشنويه، سلماس، چالدران، ماکو، پيرانشهر، بوکان، پلدشت و شوط مورد بررسي قرار گرفته است. در اين طرح، مدارس علوم ديني (شيعي و سني) و نيز تاريخچه دانشگاههاي استان از جمله دانشگاه اروميه، دانشگاه فرهنگيان، دانشگاه صنعتي اروميه و دانشگاه آزاد اسلامي استان آذربايجان غربي مورد مطالعه قرار گرفته است.

اطلاعات مورد نياز براي انجام پژوهش مذکور توسط پژوهشگران بنياد ايرانشناسي شعبه اروميه، اساتيد دانشگاه و محققين بومي از طريق تحقيقات ميداني (به صورت مجزا در هر شهرستان) و همچنين با استفاده از منابع کتابخانه‌اي، اسناد و تصاوير موجود جمع‌آوري شد.

خبرنامه 26

دبيرستان بدر اروميه ( شهيد چمران فعلي) - سال 1315 ه.ش

گشايش بخش مطالعات ايران در کتابخانه دانشگاه پانتئون آتن

خبرنامه 26

روز 4 دي ماه 96، بخش مطالعات ايران (اتاق ايران) در کتابخانه دانشگاه پانتئون آتن، با حضور دکتر حلمي، رايزن فرهنگي کشورمان، خانم کري‌ياري، رييس دانشگاه پانتئون و گروهي از اساتيد و دانشجويان دانشگاههاي آتن رسماً گشايش يافت. اين بخش شامل کتابهايي با موضوعات فرهنگي، تاريخي و مسائل سياسي معاصر کشور ايران است.

دانشگاه پانتئون يکي از سه دانشگاه مهم و قديمي کشور يونان و يکي از قديميترين دانشگاههاي قاره اروپا در حوزه علوم سياسي است.

فراخوان همايش بين المللي فريدالدّين عطّار نيشابوري: زندگي، آثار و افکار

خبرنامه 26

همايش بين‌المللي «فريدالدّين عطّار نيشابوري: زندگي، آثار و افکار» با همکاري موسسه مطالعات اسلامي دانشگاه تهران و دانشگاه مک گيل کانادا در روزهاي 25 و 26 فروردين 1397 در تهران برگزار خواهد شد.

محورهاي اين همايش عبارتند از:

• شناخت زندگي عطّار

• بررسي مقام عطّار در مقايسه با ديگر عارفان

• شناخت جايگاه ادبي عطّار

• بررسي ويژگيهاي بلاغي و زيبايي‌شناختي آثار عطّار

• بررسي ويژگيهاي فلسفي و عرفاني و کلامي آثار عطّار

• بررسي ظرفيتهاي نمايشي آثار عطّار

• مطالعات بينارشته‌اي در مورد آثار عطّار

• بازتاب آثار عطّار در ادبيات کودک و نوجوان

• بررسي ويژگيهاي زباني آثار عطّار

• معرفي نسخه‌هاي خطي و نفيس آثار عطّار

• بررسي آثار عطّار از منظر ديگر علوم و فنون

• بررسيهاي مقايسه‌اي ميان عطّار و ديگران

• و ديگر موضوعات مرتبط

نهمين کنفرانس مطالعات ايران (ECIS 9)

نهمين کنفرانس «مطالعات ايران » از 9 تا 13 سپتامبر 2019 توسط انجمن ايرانشناسي اروپا در برلين برگزار خواهد شد. اين کنفرانس يکي از بزرگترين کنفرانسهاي اروپايي در زمينه ايرانشناسي است که هر چهار سال يکبار برگزار ميشود و دانشمندان ايرانشناس و پژوهشگراني از دانشگاهها و موسسات علمي اروپايي در آن شرکت ميکنند. اينبار انستيتو ايرانشناسي دانشگاه آزاد برلين ميزبان اين کنفرانس خواهد بود.

محورهاي همايش :

• ادبيات فارسي

• زبانشناسي تاريخي و تطبيقي ايراني

• تاريخ

• مطالعات مذهبي

• مطالعات فرهنگي

• هنر و باستانشناسي

• مردمشناسي

شروع مرحله دوم طرح گردآوري متون اوستائي در سال 2018

موسسه ايرانشناسي دانشگاه آزاد برلين اعلام کرد بنياد پژوهشي آلمان هزينه پروژه گردآوري متون اوستائي (CAB) را براي مدت 12 سال از سال 2018 تامين خواهد کرد. در اين پروژه نسخه کاملي از تمام آئينهاي زرتشتيان به زبان اوستايي تدوين خواهد شد. اين طرح قرار است براي تصويب به پارلمان اروپا فرستاده شود. در مرحله اول اين طرح که با همکاري ايرانشناسان و زبانشناساني از دانشگاههاي (فرانکفورت) ، سالامانکا (اسپانيا) ، برلين، گوتينگن (آلمان) و بولونيا (ايتاليا) از سال 2015 آغاز شده بود، سيصد‌هزار نسخه خطي اوستايي جمع‌آوري و ترجمه شد.

خبرنامه 26

خبرنامه 26

ماسوله برفي

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات