خبرنامه 29

بخش نخست جدول گاهنگاری ایران توسط بنیاد ایرانشناسی منتشر شد

خبرنامه 29

بخش نخست جدول گاهنگاری ایران توسط بنیاد ایرانشناسی منتشر شد. با توجه به اهمیت موضوع گاهنگاری و خلاء وجود یک جدول گاهنگاری که به دست محققان داخلی تهیه شده باشد، بنیاد ایرانشناسی در این زمینه اقدام کرد و ثمره این فعالیت، تدوین جدول گاهنگاری ایران و جهان است.

گاهنگاری (کرونولوژی) چینش وقایع بر اساس الگوی منظم زمانی یا علم محاسبه زمان و قراردادن وقایع در بازه زمانی وقوع آنها است. علم باستانشناسی مهمترین ابزار محاسبه زمان در گاهنگاری است. در واقع قلمروی وسیع پیش از تاریخ، عرصه بلامنازع باستانشناسی است که با کند و کاو در آن و بررسی و تحلیل داده‌های فرهنگی این دوران سعی در شناخت و درک آن و پی بردن به چگونگی رشد و تکامل فرهنگ بشر دارد.

گاهنگاری به دو صورت نسبی و مطلق می‌باشد. گاهنگاری نسبی چینش وقایع مربوط به هم‌، نسبت به یكدیگر و نسبت به یك مبدأ زمانی است و گاهنگاری مطلق قرار دادن وقایع و رخدادها در تاریخهای زمانی دقیق آنها است.

دستاوردهای امروزی بشر در حوزه‌های گوناگون علوم، مرهون نخستین بانیان و تاریخسازان آنست. نگاهی به آموزه‌های ارزشمند تاریخی در میان منابع و مدارک مضبوط ملل متمدن جهان، میلی بیحصر را برای افتخار به میراث فکری و فرهنگی آدمی به نمایش میگذارد. بر این اساس احراز جایگاه شایسته ایران زمین با توجه به مصادیق مختلف توسعه فرهنگ بشری در سپیده دم تاریخ از جمله ابزارسازی، آغاز روستانشینی، سفالگری، آغاز شهرنشینی، ذوب و استحصال فلزات، معماری، کشاورزی، اهلی کردن دام و خط و نگارش و با توجه به یافته‌های باستانشناختی ایران و براساس گونه‌های گاهنگاری مطلق و نسبی، ضرورتی هویتساز برای بالندگی فرهنگی جامعه ایرانی به شمار میرود. با وجود شناخت ما از این میراث گرانقدر بشری و تأثیر شگرف فرهنگ و تمدن مردمان این سرزمین بر دیگر فرهنگها، معرفی سهم شایسته ایرانیان در تکوین و توسعه فرهنگ و تمدن بشری در مقایسه با نقش دیگر ملل مغفول مانده بود. لذا بنیاد ایرانشناسی که شناخت و شناساندن تاریخ و فرهنگ ایرانی را رسالت خود میداند در این زمینه وارد میدان عمل شد.

بخش نخست این اثر که مختص ایران فرهنگی است توسط گروه باستانشناسی بنیاد ایرانشناسی به صورت مجزا منتشر شده است و شامل تقسیم‌بندیهای ارائه شده در 6 دوره تاریخی اعم از پارینه سنگی، فرا پارینه سنگی، نوسنگی، مس و سنگ، مفرغ و عصر آهن است و بازه زمانی این جدول از یک میلیون و دویست هزار سال پیش تا اوایل دوران هخامنشی است. این جدول ویرایش نخست از حاصل فعالیتهای مستمری است که در حوزه گاهنگاری در بنیاد ایرانشناسی صورت گرفته است. در آینده نزدیک، توضیحات تکمیلی دوره‌های مختلف بصورت کتابهایی متمم بر این جدول ارائه خواهد شد.

فراخوان فصلنامه مطالعات خلیج فارس منتشر شد

خبرنامه 29

فصلنامه مطالعات خلیج فارس در دومین جشنواره كتاب سال خلیج فارس در تاریخ ۱۳۹۷/۲/۱۰ و همزمان با روز ملی خلیج فارس به عنوان اثر برگزیده مورد تقدیر قرار گرفت. بر همین اساس و در راستای تحکیم منافع ملی و معرفی شایسته تاریخ، فرهنگ و تمدن ایرانی در خلیج فارس، بنیاد ایرانشناسی اقدام به پذیرش آثار کارشناسان و خبرگان مینماید. این فصلنامه با کارنامه‌ای قابل توجه، در آستانه چهارمین سال فعالیت و با انتشار ۹ شماره پیاپی، استادان، پژوهشگران، هنرمندان و دانشجویان فعال در حوزه خلیج فارس را دعوت به همکاری بیشتر مینماید.

فصلنامه مطالعات خلیج فارس در بنیاد ایرانشناسی با رویکرد تخصصی و زیر نظر معاونت پژوهشی این بنیاد، به منظور مشارکت بیشتر محققان و غنای محتوای فصلنامه، در موارد ذیل آماده پذیرش محصولات علمی و دستاوردهای پژوهشی علاقمندان است:

• مقاله‌های علمی بر اساس شیوه‌نامه فصلنامه در حوزه‌های باستانشناختی، اسطوره‌شناختی، تاریخ، جغرافیا و ژئوپولتیک، جغرافیای تاریخی، مردمشناسی، جامعه‌شناسی، فرهنگ بومی(فولکلور)، حقوق و روابط بین‌الملل، دریانوردی، ادبیات بومی، مباحث اقتصادی، مسایل زیست محیطی، جزایر و بندرها، پدیده مهاجرت، و مانند آن

• گزارشهای پژوهشی با تأکید بر جاذبه‌های گردشگری، جلوه‌های اجتماعی مانند زندگی جاری به ویژه درباره وضعیت زنان، آداب و رسوم و آیینها، اطلاعات آماری و مانند آن

• اسناد و مدارک همراه با معرفی و تحلیل نقشه‌های تاریخی، اسناد رسمی و غیر رسمی، معرفی مطبوعات بومی قدیمی و جدید، نقد و بررسی متون کهن و کتابهای تحقیقی متأخر، اطلاعات محلی و مانند آن

• عکس و آثار هنری همراه با شناسنامه و معرفی اثر با مضامین طبیعت جنوب، محیط زیست دریا و ساحل، مراسم و مانند آن

علاوه بر این، فصلنامه مطالعات خلیج فارس با هدف ارایه دیدگاهها و پژوهشهای تخصصی، اولویت خود را در پذیرش موضوع- محورهای زیر در قالبهای فوق‌الذکر می داند:

• پردازش آثار درباره کرانه و پس کرانه دریای مکران(عمان) به عنوان منطقه استراتژیک هم اهمیت و هم پیوسته جغرافیایی- فرهنگی با خلیج فارس

• مباحث روابط و حقوق بین الملل با تأکید بر حقانیتهای تاریخی- حقوقی ایران در منطقه

• مطالعه تخصصی با موضوع اصلی جزایر خلیج فارس

• مباحث اجتماعی با محوریت بیان چگونگی زیست زنان در جنوب ایران

• آینده پژوهی بین رشته‌ای کرانه و پس کرانه خلیج فارس و دریای مکران

• نگرشهای تحلیلی- تطبیقی درباره دانش خلیج فارس‌شناسی در معنای مطالعه منطقه‌ای

بدیهی است آثار ارایه شده پس از داوری و پذیرش، با ذکر مشخصات فرستنده در شماره‌های آینده فصلنامه به تناوب منتشر خواهد شد و آثار به چاپ رسیده مشمول مزایای در نظر گرفته شده بنیاد ایرانشناسی خواهند بود. علاقمندان میتوانند برای ارسال آثار خود با شماره تلفن ۸۸۲۱۲۰۰۴ -۰۲۱ و یا نشانی الکترونیک: mags@iranology.ir یا نشانی پستی: تهران، بزرگراه همت، خیابان شیخ بهایی جنوبی، شهرك والفجر، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، معاونت پژوهشی، دفتر فصلنامه مطالعات خلیج فارس تماس بگیرند.

مرکز ایرانشناسی در دانشگاه لیسبون بطور رسمی آغاز به کار کرد

در روز 24 اردیبهشت 1397، مرکز ایرانشناسی در دانشگاه لیسبون کشور پرتغال افتتاح شد. در مراسم گشایش این مرکز سید حسین میرفخار؛ سفیر جمهوری اسلامی ایران، دکتر میگوئل تامن ؛ رئیس دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه لیسبون، پروفسور آنتونیو دیاش فارینیا؛ (اسلامشناس و شرقشناس برجسته پرتغالی)، دکتر سپیده رادفر؛ مدیر مرکز ایرانشناسی و جمعی از اساتید و دانشجویان دانشکده‌های مختلف دانشگاه لیسبون حضور داشتند.

گفتنی است در تیرماه 1396 تفاهمنامه‌ای بین بنیاد ایرانشناسی و دانشگاه لیسبون امضا شده بود که طبق اولین ماده این تفاهمنامه دانشگاه لیسبون موظف شد محل مناسبی را به منظور تاسیس مرکز ایرانشناسی در دانشکده هنر و علوم انسانی این دانشگاه اختصاص دهد. پس از انجام اقدامات اولیه برای تاسیس این مرکز، خانم دکتر سپیده رادفر در دیماه 1396 به ریاست مرکز منصوب شد. دکتر رادفر فارغ‌التحصیل رشته آموزش زبان و فرهنگهای خارجی از دانشگاه سوربن پاریس است و سابقه تدریس در دانشگاههای تهران و لیسبون را دارد.

آئین بزرگداشت خانم دکتر زهره زرشناس؛ در خانه کتاب برگزار شد

خبرنامه 29

در روز 9 اردیبهشت 97، آئین گرامیداشت دکتر زهره زرشناس، زبانشناس، ایرانشناس، باستانشناس و استاد بنیاد ایرانشناسی با حضور جمعی از اساتید، فرهیختگان و علاقه‌مندان به این چهره فرهنگی در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد. در این مراسم ضمن تجلیل از تلاشهای علمی دکتر زرشناس، تقدیرنامه‌ و هدایایی از طرف موسسه خانه کتاب، مرکز اسناد فرهنگی آسیا و پژوهشگاه علوم انسانی به ایشان اهدا شد.

دکتر زرشناس از سال 1368 تاکنون به تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد ایرانشناسی اشتغال دارد. در سال ۱۳۸۰ موفق به کسب درجه استادی (پروفسوری) شده و عضو چندین انجمن علمی ایرانی و خارجی همچون انجمن ایرانشناسان اروپا (SIE) و انجمن ایرانشناسی ایران است.

خبرنامه 29

مسجد نصیرالملک- شیراز

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات