خبرنامه 30

همایش بین‌المللی «اربعین میراث معنوی مشترک ملل جهان اسلام» برگزار شد

در روز دوشنبه 23 مهر 97 همایش بین‌المللی «اربعین میراث معنوی مشترک ملل جهان اسلام» با حضور جمعی از پژوهشگران و متخصصین حوزه میراث فرهنگی ناملموس و فرهنگ و هویت اسلامی در تالار محتشم بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. این همایش حاصل همکاری بنیاد ایرانشناسی و هیئت اندیشه‌ورز معاونت بانوان ستاد اربعین بود.

خبرنامه 30

در ابتدای مراسم آقای دکتر علیزاده معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی ضمن خوشامدگویی به مهمانان، اعلام کرد سال گذشته در همین ایام بیانیه‌ای توسط بنیاد ایرانشناسی صادر و به چند زبان ترجمه و برای ایرانشناسان سراسر جهان ارسال شد، مبنی بر اینکه این راهپیمایی عظیم به یک میراث فرهنگی تبدیل شود. بر این اساس به دستور ریاست بنیاد مقرر شد امسال نیز همایشی برگزار و به این میراث مشترک از زوایای مختلف پرداخته شود.

همایش با سخنرانی حضرت آیت الله سید محمد خامنه‌ای (دام عزه)، رئیس بنیاد ایرانشناسی آغاز شد. طبق بیانات ایشان یکی از خصوصیات مباحث میراث فرهنگی ناملموس این است که گرچه به ظاهر یک پدیده مادی و ظاهری است ولی نیاز به تفسیر، تحلیل و علت‌یابی دارد. بنابراین باید اربعین را بعنوان امری با ابعاد تاریخی متنوع تصور کرد که قابلیت تعیین هدف و فرهنگسازی برای کل تاریخ بشریت دارد. ایشان افزود سنت اربعین از همان سال واقعه کربلا بنیان گذاشته شد. به این صورت که بعد از گذشت 40 روز از شهادت امام حسین (ع) گروهی برای زیارت از راه شام به کربلا بازگشتند و بعدها نیز با اقداماتی همچون روضه‌خوانی و نمایشهای شبیه‌سازی و نظایر آن سعی در حفظ این سنت داشته‌اند. ایشان در ادامه افزود که تاریخ به معنای صحیح وجود ندارد. تاریخ با نوشته‌ها و گفتارهای جعلی و دروغین آمیخته است و نیاز به تحلیل زیاد دارد. تاریخ شیعه و آثار و مباحث مربوط به آن باید مورد توجه قرار گیرد. اسلام و تشیع برای یک دوره و ملت خاص نیامده، بلکه ابدی است. در واقع نعمتهایی ‌است که خداوند برای انسان هدفمند خود ارائه کرده است و باید در این باب بیشتر مطالعه و آثار ارزنده‌ای منتشر شود.

ایشان در ادامه افزود: هدف اربعین صرفا به یاد آوردن یک امام مظلوم نیست بلکه بشر بر اساس وجدان و ذات الهی خود به دنبال عدالت، آزادی و آزادگی است. رشد چنین فرهنگی میتواند یک جامعه پر از صلح و متحد بسازد و آنقدر به بشر آگاهی دهد که زیر بار ظلم نرود.

خبرنامه 30

خبرنامه 30

دکتر لاله افتخاری مسئول شورای راهبردی بانوان، خانواده را بعنوان مهمترین عامل انتقال فرهنگ اربعین معرفی کرد. وی خانواده‌های حاضر در برنامه‌های پیاده‌روی اربعین را به دو گروه مهمان و میزبان تقسیم کرد. پیاده‌روی اربعین از ظرفیت عظیمی در انتقال فرهنگ و تمدن اسلامی برخوردار است. در بستر اربعین، خانواده‌ها فرهنگ و هویت اصیل اسلامی– شیعی را به فرزندان، نوادگان و نسلهای بعدی خود منتقل میکنند. وی در ادامه افزود: تمرین عملی به سیره و سنتهای اهل بیت در توجه به نظم، تعهد، عشق، ایثار و مودت در برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین نهفته است.

خبرنامه 30

دکتر شیدا مهنام رئیس دپارتمان علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی ایران در یونسکو، نیز با اشاره به آخرین آمارهای برگرفته از وستمینستر (The Westminster Institute for Advanced Studies ) مبنی بر آمار جمعیتی بیش از چهارصد میلیونی شیعیان جهان، آیین اربعین را بزرگترین رویداد مذهبی جهان برشمرد.

خبرنامه 30

بر اساس اظهارات دکتر مهنام حفظ و حراست از این مراسم ارزشمند و انتقال آن به نسلهای آینده مهمترین مسئولیت ارزشی و فرهنگی کشور ما در این روزهای سخت جهانی است که علیرغم فشارهای همه جانبه اقتصادی و سیاسی با تکیه بر فرهنگ و ظرفیتهای ارزشی و اعتقادی با سری بالا و همتی بلند رو به جلو در حرکت هستیم.

دکتر آتوسا مومنی مشاور حقوقی سازمان میراث فرهنگی و عضو متخصص حفاظت از میراث ناملموس یونسکو، ضمن بیان چکیده‌ای از خصوصیات آثار فرهنگی ناملموس گفت مروری بر تجلیات پنجگانه میراث ناملموس در اثنای برگزاری آیین اربعین میتواند عشق و اعتبار آن را در میان پایدارانش در مسیر صلح و نوعدوستی و مودت با سخن مهر، در گوش جهان نجوا کند.

وی افزود آیینها و هنرهای نمایشی و بیان شفاهی تجلی در قیام آزادیخواهانه امام حسین (ع)، اربعین حسینی را همچون پدیده‌ای مرزنورد به مثابه میراثی چند ملیتی ماندگار میکند. اگرچه آیین سوگواری اربعین تنها به یک روز از تقویم قمری تعلق دارد اما در بردارنده آیینها و مراسم متعدد، متقدم و متاخریست که در باور جاودان شیعیان چراغی همیشه روشن دارد.

دکتر فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اربعین را بزرگداشت مقدسترین حماسه خونین تاریخ دانست. وی گفت در واقعه عاشورا جهالت در مقابل اسلام ایستاد و چهره زشت واقعی خود را آشکار کرد. عاشورا جلوه تقابل دو نظام اندیشه‌ای و دو نظام اخلاقی و نمایانگر جدال فرهنگ ایثار با فرهنگ خودخواهی است. عاشورا و اربعین فقط متعلق به مسلمانان نیست با اینحال ما افتخار داریم که اولین وارثان این میراث بزرگ باشیم که جلوه‌گر جوانمردی، دیگرخواهی و فداکاری برای عقیده‌ای مقدس در مقابل طاغوت است.

بنابر اظهارات خانم ژانت بلیک عضو هیات علمی گروه حقوق بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی، رئیس مرکز مطالعات حفاظت از میراث ناملموس آسیای مرکزی و غربی یونسکو برای ثبت اربعین به عنوان میراث فرهنگی ناملموس باید ابتدا جایگاه اربعین در دین مشخص شود. وی با اشاره به ملاکهای ثبت یک اثر فرهنگی به عنوان میراث فرهنگی ناملموس از چالشهای عقیدتی و سیاسی به عنوان مهمترین چالشها در زمینه ثبت اربعین به عنوان یکی از میراث ناملموس اشاره کرد. وی افزود ویژگی اصلی و مشترک همه ادیان، ترویج «صلح» است و باید سعی کنیم از همه امکانات لازم برای رسیدن به صلح دائمی استفاده کنیم.

دکتر فروزان سرپرست معاونت پژوهشی آخرین سخنران این همایش بود. وی گفت متاسفانه تلاشهای علمی صورت گرفته در خصوص حماسه پیاده‌روی اربعین بسیار کم بوده و ضرورت دارد چنین مباحثی بیشتر شود. ایشان بر اساس یکی از طرحهای پژوهشی پیشین خود، چهار رهیافت بنیادین از پیاده‌روی اربعین در تحکیم فرهنگ اسلامی مطرح کرد.

1. تغییر الگوهای ارتباطات انسانی در ایام پیاده‌روی اربعین و تبدیل آن به نظام ارتباطی خادم- زائر ( یکی از تاثیرات این الگو تقویت انسجام اجتماعی مردم عراق بر اساس امر مشترک است)

2. تغییر الگوی ارتباطات بین المللی اسلامی

3. تمرین آمادگی برای عصر ظهور

4. تمرین مسیر تربیتی یعنی تحمل سختی، ایثار، دوری از تعلقات دنیایی و عدم مجادله در مسیر پیاده‌روی

این همایش در ساعت 12:30 با اهدای تقدیرنامه و هدایای فرهنگی به سخنرانان به پایان رسید.

خبرنامه 30

اولین نشست از سلسله نشستهای «دوشنبه‌های ایرانشناسی» برگزار شد

روز دوشنبه 16 مهر 97 اولین نشست از سلسله نشستهای هفتگی با عنوان « دوشنبه‌های ایرانشناسی» در سالن دکتر حبیبی بنیاد ایرانشناسی برگزار شد. موضوع این نشست «بررسی و تحلیل ژئوپولتیكی مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و دریای عمان» بود.

خبرنامه 30

در این نشست دکتر ناصر تکمیل همایون و دو تن از ناخدایان کشتیهای نفتکش ایرانی در خلیج فارس؛ آقایان طاهردین و معرب؛ فارغ‌التحصیل علوم دریایی از انگلستان، در خصوص تردد کشتیهای نفتکش در جنگ خلیج فارس سخنرانی کردند.

ناخدا طاهردین در بیان خاطرات مربوط به دوران جنگ گفت پس از آغاز جنگ، نیروی دریایی ایران دلاوریهای زیادی از خود نشان داد. در زمان جنگ کشتیهای نفتکش ایران با رشادتهای نیروی دریایی و هوایی میتوانستند در خلیج فارس تردد کنند و صادرات و واردات فرآورده‌های نفتی صورت پذیرد. دوران بسیار سختی بود یک کشتی نفتکش که همچون بمب شناوری بر روی آب است هم از هوا، هم از دریا مورد تهدید قرار میگرفت و به همین علت ناچار بودند کشتیها را هم از طریق هوایی و هم دریایی پوشش بیشتر دهند تا کمتر مورد تهدید قرار گیرد. با اینحال خسارات جانی و مالی فراوانی به کشتیهای ایرانی وارد میشد. از آنجاییکه محل سوختگیری کشتیها بارها و بارها مورد اصابت موشک قرار گرفته بود، هر بار تغییر محل داده و مکان دورتری برای این منظور انتخاب میشد.

وی در خصوص شرایط کنونی کشورمان گفت در زمان جنگ گاهی پیش می‌آمد که ما اصلا صادرات روزانه نداشتیم و دوران سختی را میگذراندیم. بنابراین اصلا اینطور نیست که امروز با تحریم بتوانند کشورمان را فلج کنند. لازم است کمی هم به ریشه‌های خودمان برگردیم. آن دوران سخت خیلی هم دور نیست. باید بدانیم چطور به اینجا رسیدیم و انشا الله این دوره را هم پشت سر خواهیم گذاشت.

خبرنامه 30

خبرنامه 30

سپس دکتر ناصر تکمیل همایون سخنان خود را با بیان این مطلب که خلیج فارس گوشه ای از قلب من است، آغاز کرد. وی گفت خلیج فارس از گذشته دور، خلیج فارس نام داشته حتی در دوران پیش از اسلام به عنوان دریاچه داخلی ایران به شمار می‌آمده؛ یعنی آنسوی خلیج فارس هم متعلق به ایران بوده است. بسیاری از یافته‌های باستانشناسان ایتالیایی که در این منطقه کار کرده‌اند شبیه یافته‌های باستانشناسی داخل ایران است. نقاشیهای دیواری یافت شده در کلات نادری خراسان مشابه نقاشیهای یافت شده در ترکمنستان در نزدیکی ده میهنه است. این نشان میدهد مرزهای اطراف ایران را استعمار یعنی انگلیسیها و روسها درست کرده‌اند و حالا هم آمریکاییها به نحو دیگری تجزیه به وجود می‌آورند.

به هر حال خلیج فارس در دوران اسلامی هم به نامهایی همچون الخلیج الفارس و بحر الفارسی نامیده شده است. در هیچیک از کتابهای جغرافیای عربی حتی در یکجا هم خلیج عربی نوشته نشده است.

دکتر تکمیل همایون در پایان سخنانش دو پیشنهاد نیز مطرح کرد. یکی تاسیس دانشگاه خلیج فارس و اهدای بورس به دانشجویان ایرانی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و آشنا کردن آنها با تاریخ، مردمشناسی و منابع و علوم دریایی خلیج فارس. پیشنهاد دیگر ایشان تاسیس اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایران بود. این دو پیشنهاد مورد توجه معاونت پژوهشی بنیاد قرار گرفت. در پایان این نشست جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

هشتمین دوره دانش‌افزایی ایرانشناسی برگزار شد

خبرنامه 30

هشتمین دوره دانش‌افزایی ایرانشناسی همچون سالهای گذشته با همکاری بنیاد ایرانشناسی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد. در این دوره دانشجویانی از 6 کشور ارمنستان،‌ هند، گرجستان، قزاقستان، چین و ترکیه حضور داشتند. این دوره به مدت دو هفته به طول انجامید و طی مراسمی در روز 21 شهریور 97 گواهینامه پایان دوره به دانشجویان اعطا گردید. در مراسم اختتامیه که با حضور مسئولان بنیاد ایرانشناسی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد شرکت‌کنندگان از کیفیت کلاسها و برنامه‌های تدارک دیده شده توسط بانیان این دوره ابراز رضایت و قدردانی کردند و برخی از ایشان برای سفر مجدد به ایران و شرکت در دوره‌های بعدی نیز ابراز تمایل کردند.

خبرنامه 30

جلسه معارفه دانشجویان سال تحصیلی 98 -1397 رشته ایرانشناسی برگزار شد

جلسه معارفه دانشجویان کارشناسی ارشد رشته تحصیلی ایرانشناسی، روز یكشنبه اول مهرماه سال 1397 برگزار شد. این جلسه با حضور مسئولان واحد تحصیلات تكمیلی، سرپرست معاونت پژوهشی بنیاد و دانشجویان ورودی سال 98-1397، در مقطع کارشناسی ارشد همراه بود. در ابتدای جلسه، آقای دکتر فروزان، سرپرست معاونت پژوهشی بنیاد ضمن خیر مقدم و تبریك آغاز سال تحصیلی جدید به دانشجویان و نیز عرض تسلیت ایام عزاداری سالار شهیدان، حضرت ابا عبدا... الحسین(ع)، پیام ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای (دام عزه) را که بمناسبت آغاز سال تحصیلی صادر شده بود به دانشجویان ابلاغ کرد. متن پیام ریاست محترم بنیاد بدین شرح است:

بسم ا... الرحمن الرحیم

الحمدا... و الصلوات علی رسول‌ا... و اهل بیته ورود شما فرزندان عزیز به دوره تحصیلات تكمیلی بنیاد ایرانشناسی و قبولی در این مرحله را تبریك میگویم و از خداوند متعال برای شما ضمن موفقیت در همه مراحل تحصیل، خوشبختی این جهانی و آن جهانی را خواستارم. در این فرصت گرانبها و در آستانه این آغازِ مبارک الزم میدانم چند نكته مهم را به شما عزیزان یادآور شوم. نخست اینكه؛ هر اندیشمند و جویای دانش باید دارای هدفی عالی- و نه مادی و کودکانه- از کسب دانش باشد تا در زندگی آینده خود سرگردان نماند، یا از پژوهش و دانش‌افزایی خسته نشود. دوم؛ برای شما که رشته ایرانشناسی را انتخاب کرده‌اید، ضروری است که اهمیت شناخت ایران، ایران فرهنگی و ایران تاریخی را بدانید. ایران و ایرانی حق بزرگی بر دیگر ملل جهان دارد؛ زیرا این سرزمین شاید پایگاه و زادگاه دانش، اخلاق، تمدن و فرهنگ انسانی بوده باشد. غربیها چند قرن است که تلاش نموده‌اند این سابقه درخشان فرهنگی را پنهان نگهدارند و حتی به خودِ ما نیز چنین تلقین کنند که دیرینه و ریشه‌ای نداریم. تاریخ هر ملت هویتِ افراد آن ملت است، بنابراین باید دانشجوی این رشته بداند از امروز در راه کسب سرمایه مهم و بزرگی قدم گذاشته و برای جبران زیانها، ضررها و حتی تهمتهایی که غربِ غرق در جاهلیت بر این ملت وارد ساخته، باید گامهای استواری بردارد. سوم؛ باید مقصود دانشجوی این مدرسه صرفاً کسب مقداری معلومات و گرفتن مدرک نباشد. بلكه برای آنكه وظیفه ملی خود را بهتر انجام دهد و در عرصه بین‌الملل قدرت معرفی بهترِ ایران فرهنگی، سیاسی و تاریخی را داشته باشد، باید در این رشته سرآمد شده و به تعبیری مانند پهلوانانِ عرصه هماوردی، در مقابله با دیگر ایرانشناسان و مورخان بیگانه یا بیگانه‌پرست، مانند یك قهرمانِ پیروز ظاهر شود و در رشته خود بر آنان مزیت یابد تا در برابر مخالفان ملتِ ایران فرو نماند و این موقعیت فقط با روح پژوهشگری و عشقِ به کار و مطالعه و تحصیل بدست میآید. همچنین فراموش نشود که ایران منحصر به دوران باستان نیست و افتخارات این ملت پس از اسلام نیز بسیار زیاد میباشد و جهان امروز مدیونِ علم دانشمندان ایرانی در تمامی رشته‌ها است، که این صدور علم از راه اسپانیا به اروپا انجام شده است. ایرانِ سرافراز امروز هم مایه مباهات است و توانسته است علیرغم دشمنی چند کشور صهیونیسمزده غربی، قلوبِ ملتهای آنها و دیگر ملل را بسان کعبه‌ای بسوی خود بكشاند و راهبری آزادیخواهی و انسانی زندگی کردن را به آنها بیاموزد. در پایان این تذکر را باید اضافه کنم که برای یك انسان دانشِ بالا و قوی کافی نیست، بلكه باید دارای روحِ بزرگ و اخلاق انسانی و اندیشه متعالی باشد و در همه امور به خداوند قوی متعال توکل نموده و از او نیرو، عزت و سعادت بطلبد. توفیق همه شما عزیزان و استادان محترم را از خداوند خواهانم.

والسلام علیكم و رحمه ا... و برکاته

سیدمحمد خامنه‌ای

رئیس بنیاد ایرانشناسی

در ادامه جلسه آقای دکتر فروزان، خانم دکتر طاحونی مدیر تحصیلات تكمیلی بنیاد ایرانشناسی، خانم دکتر زرشناس مدیر گروه آموزشی بنیاد ایرانشناسی و خانم دکتر افکاری استاد گروه نسخ خطی بنیاد توضیحاتی در خصوص شرایط تحصیل و امکانات موجود در بنیاد ایرانشناسی ارائه کردند.

تازه های نشر در بنیاد ایرانشناسی

دومین شماره فصلنامه الکترونیکی «فرانما» منتشر شد

دومین شماره از فصلنامه الکترونیکی «فرانما» در معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی تهیه و در سایت بنیاد به نشانی www.iranology.ir بارگذاری شد. فصلنامه الکترونیکی «فرانما» نشریه‌ای است در حوزه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تاکید وی انجام پژوهشهای میان رشته‌ای در حیطه ایرانشناسی و نقد مقالات منتشر شده. این شماره شامل: مقالاتی از دکتر یعقوب آژند و زینب قنبری با عنوان «تذهیب در قرآن‌های محمد ابراهیم قمی و احمد نیریزی»؛ مریم حیدری با عنوان: «نسخ خطی دیوان شاعران پارسی گوی (قرن۱۴-۱۷ میلادی) در کتابخانه‌های ترکیه»؛ فاطمه فریدی مجید با عنوان: «کتابخانه های مساجد قدیمی تهران»؛ حمید‌رضا آریان‌فر با عنوان: «تقویم البلدان؛ مرجعی مهم در جغرافیای ریاضی، معرفی و نقد کتاب تقویم البلدان اثر ابوالفداء»؛ محبوبه غفوری با عنوان: «توصیف و شناخت استان مرکزی بر پایه فرهنگ عامه استان، نقد و بررسی کتاب فرهنگ عامه استان مرکزی» و مجتبی رضایی سرچقا با عنوان: «بازنمایی تصاویر ابنیه و اماکن شاخص در سفرنامه ناصرخسرو، نمونه موردی: توصیف مساجد» است.

از کلیه علاقه‌مندان به مباحث ایرانشناسی دعوت میشود تا با ارسال مقالات علمی خود به این نشریه، بنیاد را در انتشار فصلنامه الکترونیکی «فرانما» یاری نمایند.

هفتمین شماره از فصلنامه تخصصی «مطالعات ایرانشناسی» منتشر شد

هفتمین شماره از فصلنامه «مطالعات ایرانشناسی» شامل مقالاتی با عنوانهای: «تأثیرات سبک معماری و ستونهای هخامنشی در هنر و معماری مائوری»؛ «ساختار نظام اداری - مالی دوران صفوی و مقایسه آن با دوران قاجاریه»؛ «مروری بر برگزاری عید فطر در فرهنگ مردم ایران»؛ «مفهوم توسل به امام رضا (ع) در ادوار مختلف هنری ایران»؛ «جایگاه و اهمیت تغذیه در فرهنگ ایران براساس کاسه سفالی نمه‌کار (مطالعه موردی هَلوکوتِنه در استان مازندران)» و در نهایت مقاله «سفری به شهر باستانی گور» است.

فصلنامه مطالعات ایرانشناسی به بهای ۸۰۰۰۰ ریال از طریق انتشارات بنیاد ایرانشناسی قابل دریافت است. علاقه‌‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر میتوانند به نشانی: خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، معاونت پژوهشی، طبقه دوم مراجعه نمایند و یا با شماره های ۸۸۶۰۸۹۲۵ (۰۲۱)، دورنما: ۸۸۶۰۸۹۲۲ (۰۲۱)و یا رایانامه: Faslnameh@iranology.ir تماس حاصل نمایند.

یازدهمین شماره فصلنامه علمی تخصصی «مطالعات خلیج فارس» منتشر شد

یازدهمین شماره فصلنامه «مطالعات خلیج فارس» شامل مقاله‌ها و اطلاعاتی از دانشمندان و پژوهشگران بدین شرح میباشد:

در دو مقاله نخست با دو موضوع متفاوت، خلیج فارس در بستر مطالعات بین المللی بررسی شده است. اولین مقاله با عنوان «تأثیرات جهانی شدن بر کارکرد مرزها (با تأکید بر منطقه خلیج‌فارس)» است كه با استفاده از روش توصیفی– تحلیلی از دیـدگاه جغرافیـای سیاسـی به تـأثیر جهانی شدن بر کارکرد‌های مختلف مرز میپردازد.

مقاله دوم با عنوان «راهبردها و فرصتهای مطلوب جهت توسعه بهینه توریسم در خلیج فارس با تأكید بر ویژگیهای جزایر آن» موضوع مهم گردشگری را با مقایسه رویکرد كشورهای منطقه در جذب مسافران خارجی همراه با تحلیلهای قابل اعتنا بررسی کرده است. سه مقاله بعد هر یک به بررسی بخشی از تاریخ خلیج فارس اختصاص دارد. ابتدا مقاله «نئارخوس و راه دشوارِ دور» که ضمن تبیین دقیقی از مسیر این سردار مقدونی در قرن چهارم پ. م توانسته موقعیت جغرافیایی مسیر سردار نئارخوس را بر روی نقشه های امروزی دقیقا مشخص کند . سپس مقاله «امپراتوری استعماری بریتانیا و رویارویی نظامی ایران و انگلیس در آبراه خلیج‌فارس و بندر بوشهر در دوره قاجار (۱۲۷۳ه.ق/۱۸۵۶.م)» که موضوع مهم استعمار بریتانیا را محور اصلی خود قرار داده است. عنوان مقاله دیگر «انقلاب اسلامی ایران؛ واژگونی سیاستهای آمریکا در خلیج‌فارس» است. هدف این مقاله، بررسی سیاستهای آمریکا در خلیج‌فارس با تأكید بر سقوط شاه و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است. آخرین مقاله با عنوان «بازتاب خلیج‌فارس در شعر شاعران هرمزگان» مضمون ادبی دارد كه هدف آن بررسی بازتاب خلیج‌فارس بعنوان بخشی از میراث ملّی میهن عزیزمان ایران در شعر شاعران هرمزگان است.

بخش اکوتوریسم شامل مطالب مهمی در حوزه محیط زیست خلیج فارس همراه با تصاویر باکیفیت است. در این شماره به موضوع «پراکنش کوسه‌های مناطق مرجانی خلیج‌فارس در آبهای ایران» پرداخته شده است. در بخش گزارش پژوهشی نیز مقاله‌ای تحت عنوان «تحلیلی بر سهم زنان در بومی‌سرودهای هرمزگان» آمده است. در بخش اسناد و مدارک نیز مانند شمارگان قبل کوشش شده تا اطلاعات موثق و مستند دیگری را به خلیج فارس شناسی امروز بیفزاید. در این بخش بازخوانی سند مکتوبی از میرزا نصرا... خان مشیرالدوله خطاب به سالار معظم حکمران بنادر و جزایر خلیج فارس آورده شده است.

فصلنامه مطالعات خلیج فارس به بهای ۱۲۰۰۰۰ ریال از طریق انتشارات بنیاد ایرانشناسی قابل دریافت است، علاقه‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر میتوانند به نشانی خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، معاونت پژوهشی، طبقه سوم مراجعه نمایند و یا با شماره های ۸۸۲۱۲۰۰۴ (۰۲۱)، دورنما: ۸۸۶۰۸۹۲۲ (۰۲۱) و یا رایانامه: mags@iranology.ir تماس حاصل نمایند.

این فصلنامه، آماده دریافت مقالات و مطالب غنی و مستند در حوزه مسائل و مباحث خلیج فارس است.

خبرنامه 30

عنوان عکس: قاب شیدایی

(عاشورا)

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات