اخبار آرشیو اخبار

معرفی خبرنامه


این خبرنامه به‌منظور حفظ و تقویت روابط دوجانبه با ایران‌شناسان، خصوصاً ایران‌شناسان خارجی، و اطلاع‌رسانی به ایشان از مهمترین اخبار، فعالیت‌ها و رویدادهای مرتبط با ایران‌شناسی در ایران و سایر کشورهای جهان، آماده می‌شود. محتوای مطالب خبرنامه شامل گردآوری جدیدترین و مهمترین اخبار از فعالیت‌های ایرانشناسی، از قبیل: چاپ و انتشار مقالات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های مرتبط با حوزه‌های ایران‌شناسی، ارائه گزارش برگزاری همایش‌ها و مناسبت‌های ایران‌شناسی و معرفی ایران‌شناسان و مراکز ایرانشناسی و سایر فعالیت‌های مرتبط است.

بانک‌های اطلاعاتی


بانك‌های اطلاعاتی از جمله ابزار تحقیق و آموزش در بنیاد ایران شناسی هستند كه به عنوان منبع اطلاعاتی در اختیار محققان و دانشجویان داخل و خارج از بنیاد قرار می‌گیرند. طیف کاربران این بانک‌های اطلاعاتی محققان داخلی و خارجی را در بر می گیرد. بانك‌های طراحی شده و قابل بهره‌برداری عبارتند از:

شناختن و شناساندن دانشمندان و هنرمندان و فرهیختگان ایران به ویژه کسانی که در بخشهای هنری اعم از نقاشی، صنایع دستی و دیگر هنرهای سنتی که دارای پیشینه تاریخی کهن هستند ، از اهداف و وظایف بنیاد ایرانشناسی است. در این میان ، گردآوری اطلاعات مربوط به هنرها و صنایعی که در نتیجه تحول ‌های صنعتی و احتمالاَ کم‌توجهی، در خطر از میان رفتن و در نتیجه از دست رفتن آثار و بقایا و اسباب بازشناسی آنهاست از اهمیت بیشتری برخوردار است

از آنجا که منابع موجود از نظر غناي اطلاعات قابل دسته بندي است و شامل طيف گسترده اي از منابع دايره المعارفي با فرمت نوشتاري خاص خود تا مصاحبه انجام شده با فرد و يا مقاله اي در بزرگداشت و تجليل از محققان و... مي باشد که در هر يک به نوعي به شرح احوال عمومي تا اطلاعات مربوط به فعاليتهاي تخصصي و تحقيقاتي ايران شناس پرداخته مي شود لذا در طراحي بانک براي بهره برداري و استفاده بهينه از منابع موجود حد متعارفي از اطلاعات در معرفي يک ايران شناس در نظر گرفته و از تفکيک و ارائه جز به جز اطلاعات گردآوري شده پرهيز شده است.

بانك همايش‌ها نيز به منظور ثبت اطلاعات مربوط به همايش‌هاي مرتبط با مباحث ايران‌شناسي ايجاد گرديده است. بنياد ايران‌شناسي علاوه بر اينكه در برگزاري برخي از اين همايش‌ها مشاركت مي‌كند، اطلاعات اين بانك را نيز بصورت هفتگي بروزرساني نموده و بر روي پايگاه اطلاع‌رساني بنياد ايران‌شناسي در دسترس عموم علاقمندان و دانش‌پژوهان قرار مي‌دهد.

برقراری ارتباطات علمی مؤثر برای تبادل اطلاعات و ترویج اندیشه و همچنین كسب اطلاع از موقعیت و جایگاه مسائل مربوط به ایران‌شناسی چه در سطح كشور و چه فرامرزی و بین‌المللی، نیازمند شناخت مراكز آموزشی و پژوهشی است. بانک مراکز و مؤسسات داخل کشور....

اطلاعات ثبت شده در این بانك شامل سال تأسیس،‌ آدرس، اطلاعات تماس و حوزه فعالیت مؤسساتی است كه فعالیت آنها مرتبط با مباحث مورد نظر بنیاد ایران‌شناسی است. این بانك به منظور تسهیل ارتباط با مؤسسات علمی مورد نظر و تبادل اخبار و اطلاعات با آنها طراحی شده است.

"بانك اطلاعات مراكز و موسسات ايران شناسي خارجي به زبان فارسي" براي سامان دهي اطلاعات موجود طراحي گرديد. از آنجا که منابع موجود از نظر غناي اطلاعات قابل دسته بندي است و شامل طيف گسترده اي از منابع دايره المعارفي با فرمت نوشتاري خاص خود مي باشد که در هر يک به نوعي به شرح احوال عمومي تا اطلاعات مربوط به فعاليتهاي تخصصي و تحقيقاتي مراكز و موسسات پرداخته مي شود، لذا در طراحي بانک براي بهره برداري و استفاده بهينه از منابع موجود حد متعارفي از اطلاعات در معرفي يک مركز در نظر گرفته و از تفکيک و ارائه جز به جز اطلاعات گردآوري شده پرهيز شده است.

درباره ما

جهان امروز را عصر ارتباطات و سرعت میخوانند. عصری که در آن روابط بین‌المللی گسترده برای جوامعی که خواهان پیشرفت میباشند، یکی از ارکان پیشرفت و توسعه علمی و فرهنگی است. امروزه ثبت کوچکترین جزئیات فرهنگی و تاریخی کشورها در حافظه جهانی تبدیل به عرصه رقابتی شده که در آن کشورها میکوشند از یکدیگر پیشی گرفته و هر چه بیشتر بر اعتبار فرهنگی خود بیفزایند. بدیهی است کشور پر قدمت ایران با گستره وسیع فرهنگی و تاریخیِ غیر قابل انکار، نیاز به توجه و تلاش فراوان اهالی علم و سازمانهای مرتبط در این عرصه دارد تا حق مطلب در موردش ادا شود. بر این اساس بنیاد ایرانشناسی، همکاریهای بین‌المللی و به دنبال آن معرفی اندیشه، تمدن و فرهنگ كهن ایران زمین به جهانیان را بعنوان یکی از امور حائز اهمیت، سرلوحه اهداف خود قرار داده است. برای دستیابی به این مهم، شناسایی و ایجاد ارتباط با دانشگاهها، موسسات و مراکز علمی خارج از کشور که در زمینه ایرانشناسی فعالیت میکنند، و نیز شناسایی و ارتباط با ایرانشناسان و فعالان این حوزه و به دنبال آن ایجاد بانك‌های اطلاعاتی مرتبط، از جمله بانکهای اطلاعاتی ایرانشناسان ایرانی و غیر ایرانی، مراکز و مؤسسات داخلی و خارجی فعال در حوزه ایرانشناسی و انجمن ایرانشناسی در دستور کار معاونت اطلاع‌رسانی و همکاریهای بین‌المللی بنیاد ایرانشناسی قرار گرفته است. علاوه بر اینها فراهم کردن امکانات لازم برای پذیرش و اقامت كوتاه مدت پژوهشگران حوزه ایرانشناسی در ایران، برگزاری همایشها، جشنواره‌ها و ‌نشستهای علمی بین‌المللی با حضور اساتید ایرانی و غیر ایرانی و عقد تفاهم‌نامه همكاری با نهادهای علمی مختلف نیز از دیگر فعالیتهای این معاونت است.

امید است این تلاشها راهگشای اعتلای علمی و فرهنگی و وصول به جایگاهی در شأن مردم این مرز و بوم و میهن اسلامی‌مان باشد.

به منظور برقراری ارتباط میان پژوهشگران رشته ایران‌شناسی و ایجاد كانونی برای ارائه آخرین دستاوردها در این زمینه؛ برگزاری همایشها و نشست‌های علمی در دستور كار معاونت اطلاع‌رسانی و روابط بین‌الملل بنیاد قرار گرفته است.

تاكنون چندین همایش با موضوع ایران‌شناسی و خلیج فارس برگزار شده و از استادان و صاحب‌نظران برای سخنرانی در این گردهمایی‌ها دعوت به عمل آمده است. از دیگر اقدامات واحد اطلاع رسانی میتوان به برگزاری نشست‌های علمی اشاره كرد؛ از جمله نشست ایران‌شناسی در چین با سخنرانی دكتر عادل‌ خانی رایزن فرهنگی ایران در چین ، تاریخچه ایران‌شناسی با سخنرانی دكتر ناصر تكمیل همایون استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، معماری اسلامی در قرن ۱۹ با سخنرانی دكتر ماركوس ریتر استاد دانشگاه وین و ...

لازم به ذكر است كه در معاونت اطلاع رسانی آرشیوی برای نگهداری از گزارشهای مربوط به همایش‌ها و نشست‌های مرتبط با ایران‌شناسی كه برگزار‌كننده آن نهادهای علمی دیگر هستند تشكیل شده است. از جمله گزارش‌های موجود در این آرشیو گزارش «همایش ایران‌شناسی در فرانسه » و «همایش شعر نو فارسی و اسپانیایی » در اسپانیا است.

از سال ۱۳۹۰ به بعد بنیاد ایران‌شناسی هر سال یك جشنواره عكس با موضوعات مختلف برگزار می‌نماید. این جشنواره‌ها تاكنون با موضوعاتی همچون « فرهنگ، طبیعت و آثار تاریخی» در خرداد ماه ۱۳۹۰، « معماری ایران زمین قبل و بعد از ظهور اسلام » در آبان ماه ۱۳۹۱، «گیاهان و جانوران خلیج فارس » در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲، «آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین » در خرداد ماه ۱۳۹۳، « جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران زمین» در بهمن ماه ۱۳۹۴ برگزار شده است.

بانكهای اطلاعاتی ایجاد شده توسط معاونت اطلاع رسانی و روابط بین‌الملل عبارتند از بانك مشاهیر و فرهیختگان، بانك اطلاعات ملی، بانك اطلاعات مراكز و مؤسسات فعال در حوزه ایران‌شناسی ( مؤسسات ایرانی)، بانك اطلاعات مراكز و مؤسسات خارجی فعال در حوزه ایران‌شناسی، بانک ایران شناسان (داخلی و خارجی)، بانک انجمن ایران‌شناسی. اطلاعات این بانكها مرتبا" در حال تكمیل و بروزرسانی است و بر روی سایت بنیاد ایران‌شناسی قابل دسترسی برای عموم میباشد.

به منظور ایجاد تعامل فكری میان بنیاد و پژوهشگران و استادان رشته ایران‌شناسی و علوم مرتبط با آن و برقراری ارتباط با موسساتی كه به نوعی در زمینه ایران‌شناسی فعالیت دارند؛ معاونت اطلاع رسانی بنیاد با همكاری موسسات علمی و رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كشورهای مختلف اقدام به شناسایی این اساتید در داخل و خارج از كشور نموده و با انجام مكاتبات و دعوت از آنها برای شركت در گردهمایی‌ها سعی در شناسایی و برقراری ارتباط با این اندیشمندان و نیز جمع‌آوری اخبار و گزارش فعالیت‌های صورت گرفته در آن كشورها را دارد.

به منظور ارتقای سطح علمی دانشجویان رشته ایران‌شناسی برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی برای دانشجویان داخلی و خارجی در دستور كار معاونت اطلاع رسانی و روابط بین‌الملل قرار دارد و این معاونت در صدد است تا امكانات لازم برای برگزاری این دوره‌ها را برای دانشجویان فراهم آورد.

به منظور گسترش و بهینه كردن فعالیتهای بنیاد این واحد اقدام به امضای تفاهم‌نامه‌هایی با موسسات علمی مختلف نموده است. از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه یونن چین، دانشگاه پیام نور و دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا (ایتالیا).

این خبرنامه به‌منظور حفظ و تقویت روابط دوجانبه با ایران‌شناسان، خصوصاً ایران‌شناسان خارجی، و اطلاع‌رسانی به ایشان از مهمترین اخبار، فعالیت‌ها و رویدادهای مرتبط با ایران‌شناسی در ایران و سایر کشورهای جهان، آماده می‌شود.

محتوای مطالب خبرنامه شامل گردآوری جدیدترین و مهمترین اخبار از فعالیت‌های ایران‌شناسی، از قبیل: چاپ و انتشار مقالات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های مرتبط با حوزه‌های ایران‌شناسی، ارائة گزارش برگزاری همایش‌ها و مناسبت‌های ایران‌شناسی و معرفی ایران‌شناسان و مراکز ایران‌شناسی و سایر فعالیت‌های مرتبط است.

ارتباط با ما


با ما در ارتباط باشید:

نام را صحیح وارد کنید
لطفاً آدرس ایمیل را صحیح وارد کنید
نظر خود را کامل وارد کنید

تهران،خ شیخ بهایی‌جنوبی

خ ایران‌شناسی،شهرک‌والفجر

0098 88608788

ISC@iranology.ir

info@iranology.ir